Babiš dal rozhovor svým novinám: Přehlídka populismu, hlouposti a prázdnoty

Babiš na Primě (repro Prima)

Babiš na Primě | FOTO: repro Prima

Předseda vlády Andrej Babiš je velmi učenlivý člověk. Když dlouhodobě sledujete jeho vyjádření, všimnete si, že si některé věci opravdu důkladně nastudoval a mluví o nich zpaměti tak, že vypadá, že jim dokonce rozumí. Když jej ale zaskočíte nepřipraveného, je to tragédie nebo legrace, což ukázal i jeho rozhovor pro Lidové noviny. O Babišovi se říká, že nikdy nepřečetl jedinou knihu a že jeho učebnicí státovědy je možná tak maximálně film Matrix. A tato prázdnota, naprostý nedostatek vzdělání a všeobecného rozhledu, ač snaživě zakrývaný, je fascinující.

Obrana před Babišem (archiv)

Autorka rozhovoru, redaktorka Kateřina Surmanová, zaměstnaná v holdingu Agrofert, se Babiše nejprve ptala na projekt vládní čtvrti v Letňanech. Právě v této části se předseda vlády snaží vypadat jako světaznalý člověk: „V roce 2015 jsem seděl na obědě s Bernardem Arnaultem, který postavil kulturní centrum v podobě lodi Louis Vuitton Foundation v Bouloňském lesíku poté, co navštívil Guggenheimovo muzeum v Bilbau od renomovaného architekta Franka Gehryho. Dnes je to po Eiffelově věži druhé nejnavštěvovanější místo v Paříži,“ popisuje – všimněte si, jak dobře Babišovi jeho tým připravuje podklady. Fakt, že ví, co je druhým nejnavštěvovanějším místem v Paříži, rozhodně není způsobeno jeho zájmem o umění, jelikož takové koníčky premiér rozhodně nemá.

Poté se Babiš zaměřuje na to, co mají lidé nejraději: Na potlačování toho, aby nenávidění politici utráceli. On si všechno platí sám, on létal ekonomickou třídou. A bude kontrolovat, jestli ministři příliš neutrácejí za občerstvení. Ano, řídit stát jako firmu.

Mistrovským kouskem je ale vyjádření českého předsedy vlády v souvislosti s důchodovou reformou: „Je mi samozřejmě líto, že tu máme 800 tisíc exekucí, že se na tom přiživily exekuční mafie – proti těmto šmejdům jsme udělali opatření a teď už musíme být všichni odpovědní. Za našich časů, když nebyly peníze, jsme měli brambory na loupačku a maso jen v sobotu.“

Takže za časů našeho předsedy vlády se občas u Babišových jedly brambory na loupačku. To je zajímavé. Jeho otec Štefan Babiš byl prominentní komunista, věnoval se zahraničnímu obchodu a později také hospodářské kriminální činnosti. Oba synové agenti StB. Také už si představujete, jak Babišovi nemají peníze na to, aby si koupili něco k obědu? Prostě dojemné.

Teď tu máme také nové téma, které Babišův tým objevil, a tím jsou porodní domy. Hnutí ANO ztratilo pravicové voliče, prohrálo volby v Praze, téměř jej nevolí lidé, kteří mají vyšší vzdělání či příjmy. A právě na ty se chce obrátit. Zejména v Praze mají ženy velké požadavky, co se týče porodnic, je to prostě téma určité sociální skupiny, kterou chce Babiš oslovit.

Paní redaktorka se samozřejmě nezeptala na to, jak celá věc souvisí s faktem, že Babišův investiční fond Hartenberg tak vehementně investuje do zdravotnictví, že je hegemonem v oblasi asistované reprodukce. Prostě si od předsedy vlády necháte udělat miminko a on vám ještě postaví porodní dům! Není to hezké?

A nebojte se – řeč nepřišla ani na odvolanou cestu do europarlamentu, kde by Babiš musel čelit nepříjemným otázkám, nic takového. Jen čiré PR a snaha vykreslit majitele Lidových novin v těch nejlepších barvách.

A nakonec jedna perlička o podnikatelích. Někdy se zdá, že Andrej Babiš, člověk, který zavedl EET, kontrolní hlášení a za jehož vlády se začaly tak vehementně zneužívat zajišťovací příkazy, opravdu netuší, že na světě existují lidé, kteří mají paměť. „Stát jim nemůže všechno diktovat. Má vytvořit podmínky, méně je otravovat, ale je to hlavně na nich.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]