Babiš dělá ramena poněkud pozdě. Když Zemana potřeboval, Nejedlý mu nevadil

Premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci (ČTK/Šulová Kateřina)

Premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci | FOTO: ČTK/Šulová Kateřina

Končící premiér Andrej Babiš se najednou tváří, že je odvěkým nepřítelem praktik, které na Pražském hradě provozovali kancléř Vratislav Mynář a zaměstnanec Vladimira Putina Martin Nejedlý. To je ovšem poněkud směšné ve světle toho, že Babišova vláda mohla Nejedlému sebrat diplomatický pas celé předchozí čtyři roky a proti Mynářovi se předseda vlády vymezil všehovšudy jednou. Teď chce vypadat statečně a rozhodně, ale je to jen a jen trapné.

Babiš náhle vyzývá kancléře k rezignaci, jeho ministr Kulhánek zase odebírá Nejedlému zmiňovaný diplomatický pas. Ten má ale pan poradce od roku 2013, Babiš je premiérem od voleb v roce 2017, ale nyní zjistil, že škůdce Nejedlého je třeba zastavit. A kdy to nebylo třeba? Tak předně tehdy, když Babiš ještě potřeboval Miloše Zemana.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

Jak známo, Andrej Babiš právě neoplývá dobrými charakterovými vlastnostmi. Například loajalita není něco, co by ho trápilo či zdržovalo. Sám sice poslal Radka Vondráčka do nemocnice, aby zjistil, jak na tom Zeman je, když se ale ukázalo, že jde o průšvih a podvod, hodil jej přes palubu. Babiš navíc několikrát odsoudil snahy zveřejnit informace o Zemanově zdravotním stavu a sám tvrdil, že hlava státu je v pohodě. Ale teď je potřeba rychle se distancovat, což pro Babiše není problém, a tak koná.

Babišovo vystupování proti prezidentské kanceláři je skutečně směšné. Ještě nedávno (před nekonečnou érou žalmů) plnil Jiří Ovčáček svůj twitterový účet podporou hnutí ANO. Předseda vlády prostě znovu ukazuje, že kdokoli se mu přestane hodit, k tomu se obrátí zády.

Samozřejmě, že Martin Nejedlý neměl mít žádný diplomatický pas, je to nebezpečný člověk, který se podílí na oslabování suverenity České republiky. Přímo ji organizuje. Ale dokud si Babiš myslel, že Zemana potřebuje (nebo bude potřebovat), mlčel.

Samozřejmě, že Vratislav Mynář musí okamžitě skončit. Nejen na Hradě, ale možná také ve vězení. A kdo celé roky mlčel k dotačním podvodům, k podivným praktikám, k oceňování proruských figur? Kdo ještě před pár dny kryl snahu předstírat, že máme prezidenta? Ano, Andrej Babiš.

Jelikož jakákoli naděje na pokračování v premiérském křesle zhasla, Babiš potřebuje obrátit pozornost jinam. A už se nemusí Miloše Zemana bát, protože prezident je bezmocný a dál se k ničemu nehodí.

Ano, toto je Andrej Babiš. Hrdina, když už o nic nejde.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]