Tak pravil Babiš: Děti rostou a potřebují papír, otevřeme papírnictví

Andrej Babiš (Facebook)

Andrej Babiš | FOTO: Facebook

Premiér Babiš má vyvinutý cit pro potřeby lidu vždy, když ho to nic nestojí. Čeká nás tudíž dlouhý seriál postupného otevírání obchodů a služeb. Každý drobný krůček k návratu normálního světa bude vypadat jako projev premiérovy velkomyslnosti, abychom mu mohli být jaksepatří vděčni. 

Není nad autentická slova předsedy vlády. „Asi budeme chtít uvolnit i nějaké obchody, protože rodiče si to vyžadují z hlediska školy – papírnictví nebo obuv, protože samozřejmě děti rostou,“ uvedl Andrej Babiš v Rádiu Z. Vláda proto zřejmě ještě do Velikonoc dovolí otevřít papírnictví a obchody s obuví.

Zároveň se kabinet prý chystá v pondělí povolit zpřístupnění některých venkovních sportovišť. Venku bude totiž podle předpovědi meteorologů hezky, a tak by Češi mohli být vděční premiérovi za to, že mohou více sportovat. A že na to jejich děti potřebují nové tenisky, když z těch starých během karantény vyrostly, není pochyb.

Otevřená kadeřnictví byla jen falešnou nadějí

V rámci mimořádných opatření byla původně uzavřena většina prodejen s výjimkou lékáren, drogerií, prodejen potravin, pohonných hmot nebo tiskovin. Postupně vláda povolila znovuotevření květinářství, tento krok se však neshledal s nadšením samotných květinářů, kteří si stěžovali, že k nim do obchodů stejně nikdo nechodí. Dále již máme otevřené autoservisy a také pohřební služby. Zavřené naopak zůstávají prodejny výpočetní techniky a spotřební elektroniky. 

V rozhovoru pro své Lidové noviny premiér také tento týden řekl: „Myslím si, že opatření by se mohla rozvolňovat třeba od různých služeb. Ženy ocení, pokud si budou moci zajít na kosmetiku nebo ke kadeřnici. Ale muselo by to fungovat jako třeba u zubaře, v místnosti by byla jen kadeřnice a zákaznice, přičemž zaměstnankyně by musela být samozřejmě negativně testována na koronavir. U těchto služeb bych asi začal, ale záleží to zejména na panu Prymulovi a hygieně, takže mě berte s rezervou.“

Zdá se, že pan Prymula nakonec rozhodl jinak. Přednost před těmito službami dostaly ve čtvrtek obchody s domácími potřebami, kde se prodávají ochranné pomůcky. O otevření kadeřnictví premiér jen nezávazně klábosil. Nabízí se tak otázka, zda žena pana Prymuly lpěla na dobarvení odrostů méně než manželka premiéra, paní Monika.

Děti na metr od sebe

Nejlepší z premiérových výroků z posledních dní se ovšem týká možného otevření škol. V rozhovoru pro Blesk Babiš prohlásil, že školy mohou být otevřeny, pakliže děti budou zachovávat mezi sebou metrové vzdálenosti. Nabízí se otázka, zda předseda vlády někdy viděl děti, které chodí do školy. Zřejmě při svém náročném povolání miliardáře neměl čas si je někdy prohlédnout.

„Nevím, jestli pan premiér byl někdy ve škole v posledních letech. Já si to vůbec neumím představit. Jestli mají děti ve škole sedět v metrových rozestupech a de facto si nehrát, nehýbat se a tak dále, tak ať se teda radši učí doma on-line,“ komentoval Babišův nápad předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]