Babiš do druhého kola nemá moc kde brát voliče, říká sinolog Hála. Jiná volba než Pavel není, dodává sochař Milkov

Sinolog, zakladatel a ředitel projektu Sinopsis Martin Hála (Martin Hála / se svolením)

Sinolog, zakladatel a ředitel projektu Sinopsis Martin Hála | FOTO: Martin Hála / se svolením

Českou republiku čeká druhé kolo prezidentských voleb. Do něj se probojovali generál ve výslužbě a bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel a expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. V anketě deníku FORUM 24 a Týdeníku FORUM významné osobnosti hodnotily výsledky prvního kola voleb a prozradily, koho budou volit v kole druhém.

Karel Polata, zakladatel Iniciativy A věnující se památce obětí heydrichiády

1. Jak hodnotíte výsledky prvního kola prezidentských voleb?

První kolo hodnotím pozitivně.

Prezidentský kandidát Petr Pavel hovoří na tiskové konferenci ve svém volebním štábu k výsledkům prvního kola prezidentských voleb. (ČTK / Šimánek Vít)

2. Koho budete volit ve druhém kole a proč?

Volit budu Petra Pavla – rozhodování mezi dvěma kandidáty je velmi jednoduché.

Stefan Milkov, sochař

1. Jak hodnotíte výsledky prvního kola prezidentských voleb?

Jsem spokojen, už jen proto, že volební účast ukázala, že zájem občanů využít svého práva a zúčastnit se rozhodování o své budoucnosti oproti dřívějšku narostl. Vítězství Petra Pavla, kterého považuji i přes všechny výhrady za nejvhodnějšího kandidáta a kterého jsem volil, je velmi těsné. A vzhledem k historii přímých voleb není vůbec jisté, zda nakonec zvítězí. 

2. Koho budete volit ve druhém kole a proč?

Samozřejmě budu opět volit Petra Pavla. Jiná volba ani není. A všem alespoň elementárně soudným lidem doporučuji totéž. Jednoduše mu věřím a v situaci, kdy máme za humny agresivního krvelačného Rusáka, bych byl velmi rád, kdyby v čele státu stál pět let mimo jiné zkušený bývalý voják, prozápadní, s mezinárodní prestiží. Jeho konkurent, estébák A. Bureš, nám hned pár minut po skončení prvního kola opět ukázal svou pravou tvář, kdy se z hodného strýčka (tuhle image ho musel jeho tým asi dlouho učit), který „pomáhá lidem“, objíždí důchodce a rozhazuje naše peníze, stala nehorázná, lživá, bezskrupulózní kreatura. Obávám se, že se dočkáme v pokračování jeho kampaně doposud nevídaných a nechutných prasáren.

Martin Hála, sinolog, zakladatel a ředitel Sinopsis

Lidé volili v prvním kole takticky, přímo táborově. V demokratickém táboře se semkli za generálem Pavlem, často zřejmě na úkor jiných kandidátů, kteří by asi za méně dramatických okolností bodovali více. V populistickém táboře se semkli za Andrejem Babišem, který zjevně vybral hlasy i Jaroslavu Baštovi. Babiš už tak do druhého kola nemá moc kde brát, zatímco Pavel má značný potenciál u voličů ostatních demokratických kandidátů. Babiš se proto snaží tyto potenciální voliče Petra Pavla odradit od účasti ve druhém kole naprosto nechutnou kampaní, do níž už se podle očekávání zapojil i Miloš Zeman. Pro mě, a doufám i pro další voliče, je to naopak velmi pádný důvod, proč k volbám ve druhém kole určitě jít a volit slušnost proti hulvátství.

Lukáš Kopecký, učitel, historik, zastupitel města Klatovy

1. Jak hodnotíte výsledky prvního kola prezidentských voleb?

Volil jsem Danuši Nerudovou a přiznám, že jsem čekal lepší čísla, nicméně v posledních dnech před volbami jsem zaznamenal tzv. sázku na jistotu, tj. přesun od DN k PP. Což ve výsledku znamenalo ta vysoká procenta pro PP. Sobotním peklem byla bohužel tisková konference Andreje Babiše.

2. Koho budete volit ve druhém kole a proč?

Petra Pavla. Andrej Babiš si zaslouží další volební porážku – Boží mlýny snad stále melou…

Daniel Kroupa, filosof

1. Jak hodnotíte výsledky prvního kola prezidentských voleb?

V prvním kole prezidentské volby nepřekvapivě zvítězili kandidáti, kterým sociologické průzkumy preferencí přisuzovaly největší šance, ovšem s výsledkem třiceti pěti procent, jaký nepředpokládaly. Udivující je, že se od voličů převážně těžce postižených krizí tak vysoké podpoře těší kandidát, který k jejich utrpení svou politikou přispěl nejvíce.

2. Koho budete volit ve druhém kole a proč?

Ve druhém kole budu volit člověka, který od listopadu 1989 zasvětil svůj profesní život službě vlasti s nasazením života, nikoli osobu, která se po celou tuto dobu věnovala vlastnímu obohacení, k čemuž zneužívala i svých politických funkcí.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Jiří Porteš, předseda Spolku pro vojenská pietní místa

1. Jak hodnotíte výsledky prvního kola prezidentských voleb?

Volby, díky rozložení kandidátů, dopadly nakonec dobře. Samozřejmě bych radši ve druhém kole neviděl Andreje Babiše, ale prakticky to nemohlo vyjít, protože poměrně velká část našich spoluobčanů mu stále naskakuje na jeho lži.

2. Koho budete volit ve druhém kole a proč?

Petra Pavla. Jiná odpověď od příznivce a věrného čtenáře Týdeníku FORUM snad ani není možná.

Václav Němec, filosof

V prvním kole mne pozitivně překvapila vysoká účast voličů i fakt, že v něm nezvítězil Andrej Babiš, nýbrž Petr Pavel. Pavlova výchozí pozice do druhého kola je tak výrazně lepší, než tomu bylo u obou protikandidátů Miloše Zemana v předchozích volbách.

Na druhé straně vidíme, že se ihned rozjela cynická marketingová kampaň, která se opět neštítí účelově děsit voliče umělými strašáky, aby pasovala Babiše do role údajného zachránce. Jakkoli se jedná o velmi primitivní a průhlednou strategii, bohužel jsme si v minulosti ověřili, že voliči na tento nastražený špek ochotně skáčou.

Ve druhém kole budu samozřejmě volit Petra Pavla. Jeho působení v minulých 33 letech je pro mne zárukou, že bude prezidentský úřad vykonávat odpovědně a kompetentně a že nás dokáže provést obtížným obdobím, které nás čeká. Babiš je naopak z mnoha důvodů nedůvěryhodnou a pro úřad prezidenta nevhodnou či přímo rizikovou osobou. Ačkoli se vydává za bojovníka proti korupci a proti zkorumpovaným politickým stranám, je sám symbolem tohoto nejhoršího klientelismu a „mafiánského kapitalismu“. Jeho podnikání je od samého počátku až do současnosti provázeno švindly, podvody a predátorskými praktikami. Ačkoli se tváří jako mírotvorce, právě od něj se lze v současném konfliktu na Ukrajině obávat ustupování agresorovi, které by bylo tím nejjistějším způsobem, jak rozšířit válku i na naše území.

Velké riziko představuje i jeho gigantický střet zájmů a koncentrace ekonomické, mediální a politické moci, kterou by si s sebou přinesl do prezidentského úřadu. Pokud by ANO zvítězilo v příštích parlamentních volbách, pak by hrozila bezprecedentní situace, kdy jediná osoba ovládne Hrad, sněmovnu i vládu a bude vše řídit „jako firmu“. Babiš se navíc nijak netají svými inklinacemi k autoritářským vládcům, jako je Orbán. Jeho zvolení do funkce prezidenta by proto bylo pro naši demokracii velmi špatnou zprávou.

Kompletní anketu, na kterou odpovědělo 48 osobností, najdete v aktuálním vydání Týdeníku FORUM.