Babiš dobrovolně riskoval své miliardy. ANO je pohlídalo

Eric Drooker

Andrej Babiš a jeho hnutí ANO připravili návrh zákona, který by omezil daňovou podporu biopaliv. Tím by Agrofert ministra financí přišel v příštích letech o miliardy ze státní kasy. Babiš, který trval na prodloužení programu na podporu povinného přimíchávání biopaliv do pohonných hmot, tak zřejmě neustál tlak ze strany TOP 09 a především Miroslava Kalouska. Naštěstí pro Babiše a jeho obchodní zájmy ale návrh Sněmovní rozpočtový výbor neodsouhlasil a podpora Agrofertu bude pokračovat bez problémů.

Přestože změna názorů není u ministra financí ničím neobvyklým, nikdy tak radikálně nezasahovala jeho soukromý byznys. Pokud by návrh, který ANO předložilo, prošel Sněmovnou, Agrofert by jako největší producent řepky přišel o zhruba pět miliard korun. Česká republika by se však zařadila mezi další země Evropské unie, které už podporu biopaliv první generace snižují nebo úplně ruší.

Návrh vznikl kvůli Kalouskovi

Babiš deklaroval, že skutečně půjde proti svým zájmům. „Souhlasím s ukončením daňové podpory biopaliv, protože už nechci poslouchat Kalouskovy lži a demagogii,“ neodpustil si útok na místopředsedu TOP 09. Kalousek už několikrát poukazoval na jasný střet zájmů, který v případě biopaliv Babiš má. Ministr ho v reakci na jeho upozornění označil za lháře, tuneláře a zdroj korupce. V současné době ale kupodivu zastává stejný názor jako Kalousek, přestože exministra financí obviňuje, že kvůli němu budou biti občané. „Stát nebude dotovat vysokoobjemová biopaliva a ušetří 1,5 miliardy ročně. Zaplatí to občané a přepravní firmy v cenách. Poděkovat můžou Kalouskovi,“ tvrdil Babiš pro Hospodářské noviny.

Po neúspěšném hlasování proti podpoře ale může zůstat Babiš klidný. Program tak bude fungovat i po letošním 30. červnu. Tohle datum bylo pro opozici klíčové a trvala na ukončení podpory právě v tento den.

Prohlášení Babiše bylo jen gesto

Babišova prohlášení o jeho vůli k ukončení podpory biopaliv však část poslanců bere s rezervou a označují ho za pouhé gesto. I hlasování prý probíhalo jinak, než hnutí ANO prezentovalo. „Ráno, když jsem otevřel servery, tak jsem viděl titulek, že poslanci ANO navrhují zrušení daňového zvýhodnění biopaliv,“ řekl předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. „Ovšem až na to, že hlasují proti zrušení daňového zvýhodnění biopaliv,“ prozradil. Podle Kalouska poslanci ANO v rozporu se svými veřejnými prohlášeními nepodpořili ukončení daňové podpory biopaliv a dál prosazují „Babišův tunel v objemu devíti miliard korun“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner