Babiš dostal své Čaulidi do televize. Díky krizi prý muži zjistili, co dělají celý den jejich ženy

Andrej Babiš a jeho projev (Twitter AB)

Andrej Babiš a jeho projev | FOTO: Twitter AB

Maraton svátečních proslovů je u konce. Poslední slovo pronesl premiér Andrej Babiš. Šlo o sváteční verzi jeho Čaulidi, které právě díky svátkům mohl jeho PR tým nacpat do veřejnoprávní televize v hlavním vysílacím času. Babiš hovořil jako pozorovatel krize v České republice. Ne už tolik jako její účastník, nebo dokonce ten, kdo má přímý vliv na to, jak je ta krize vážná. Projev byl plný frází a směšných konstatování. Premiér zapomněl na jednu zásadní věc. Vyvodit svoji politickou odpovědnost, jak slíbil.

Zazněla slova o tom, jak to byl těžký rok, „největší krize, náročné měsíce, pandemie ukázala, jak málo jsme byli připraveni a jak jsme zranitelní. Sám vím, co pro živnostníky znamenala opatření,uznal premiér, jehož koncernu se opatření v podstatě nedotkla. A potom přišla velmi úsměvná část, kdy si pan premiér pokládal zásadní otázky:  „Člověk si říká, udělali jsme vše, co jsme mohli?

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (repro: cs.wikipedia.org)

Problémy prý byly obrovské a netušené.  „Udělali jsme řadu chyb a také jsme se poučili, ujistil v projevu premér, který se v reálu vůbec nepoučil, a právě proto je druhá vlna pandemie tak katastrofální. Udivující bylo vyjmenování toho, co krize a zákaz hromadných akcí, omezení pohybu atd. přineslo. Podle Babiše prý lidé zjistili, že nemusí každý den do práce, vnoučata zjistila, že prarodičům mohou zavolat, a teď to nejlepší: Muži konečně viděli, co dělají během dne jejich ženy. Jistě to zjistil i Andrej o své ženě.

Premiér také učinil doznání. „Uvědomili jsme si, jak důležití jsou lidé, které jsme přehlíželi, a vyjmenoval například laboranty nebo pracovníky hygieny. Pochválil lidi, kteří rozváželi nákupy, šili roušky, které jeho neschopná vláda nesehnala, a přihodil pár frází, které mu jeho píáristé posbírali. Například: Krize je příležitost a výzva, jak dostat ze sebe to nejlepší. Solidarita a nezištná pomoc byla naše hlavní zbraň.

Premiér také prohlásil: „Nedělám si starost, že by se nám nepodařil restart ekonomiky. A posteskl si, že ho lidé nemají rádi. Mluví se o tom, jak je společnost rozdělená, během druhé vlny už taková sounáležitost není.

V závěru přihodil ještě jeden vtip. „Budeme se respektovat s vědomím, že každý má právo na názor, řekl premiér, který se pravidelně neúčastní jednání ve sněmovně, kde by mohl diskutovat s opozicí. Dále už to byla klasika, nadějí je vakcína, nechte se očkovat. Fakt, že očkování jeho vláda totálně nezvládá v porovnání s dalšími zeměmi, už se mu do projevu nevešel.

A nakonec jedno odvážné přání: Věřím, že si za pár měsíců řekneme, že jsme tuhle krizi ustáli, hleďme do nového roku s optimismem a nadějí, řekl Babiš. Ano, to je přesné. Za pár měsíců, po volbách, si snad řekneme, že tuhle krizi jsme ustáli a Babiš konečně opouští vládu České republiky.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]