Babiš dostal za ovládání médií a střet zájmů pokutu 250 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Evropská unie

Předseda vlády Andrej Babiš dostal od černošického městského úřadu pokutu za přestupek proti zákonu o střetu zájmů, kvůli tomu, že ovládá média. Informaci přinesl deník Právo. Sankci dostal ve správním řízení už potřetí v řadě, tentokrát byla navýšena na maximum, které lze za porušení tohoto zákona uložit.

Andrej Babiš a Petr Kellner (profimedia.cz / ČTK)

Úřad rozhodl o uložení pokuty za přestupek proti zákonu o střetu zájmů za to, že ovládá média, již potřetí. Původní pokutu 200 tisíc tentokrát navýšil na 250 tisíc – tedy maximum, co lze za za porušení tohoto zákona uložit. Kromě této sumy musí Babiš také uhradit tisíc korun na náklady řízení.

Proti rozhodnutí se může odvolat ke středočeskému krajskému úřadu, podle informací jeho právníka Václava Knotka to udělá. Městský úřad Černošice došel k závěru, že předseda vlády pokračoval v přestupku i po zastavení původního správního řízení 26. září středočeským krajským úřadem, který konstatoval, že k žádnému přestupku nedošlo. Černošičtí úředníci míní opak – tedy že přestupek nadále přetrvává.

Úředníci konstatují, že Babiš skrze holding Agrofert ovládá provozovatele rozhlasového vysílání Londa (Impuls a RockZone), vydavatelskou společnost Mafra (Mladá fronta DNES, Lidové noviny a Metro, týdeníky Téma a 5plus2 i zpravodajské servery iDNES.cz a Lidovky.cz), televizní stanici Óčko a dle nových závěrů také již zaniklou tiskárnu Mafra Print.

Babiš spadá pod černošický úřad podle svého trvalého bydliště jako občan. Na úřad se v srpnu 2018 obrátila česká pobočka protikorupční organizace Transparency International.. „Nikdo nemůže být obviněn z přestupku za skutek, o němž již bylo v jiném řízení proti téže osobě pravomocně rozhodnuto,“ cituje Právo Babišova advokáta. Ten se odkazuje na Listinu základních práv a svobod, podle níž nemůže být nikdo trestně stíhán za čin, pro který již byl pravomocně odsouzen anebo zproštěn obžaloby.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]