Babišův Agrofert dostane devět miliard, ČSSD to posvětí

Eric Drooker

Zákon o biopalivech, který projednala vláda, je obrovský tunel pro Agrofert. To si myslí Miroslav Kalousek, který tvrdí, že si tím firma Andreje Babiše přijde až na neskutečných devět miliard korun. Aby k tomu došlo, musí se zákonem souhlasit i nejsilnější vládní koaliční partner ANO, tedy ČSSD. Ta podle slov svého 1. místopředsedy Milana Chovance, žádný problém nevidí.

Kalousek ostře kritizoval přijetí zákona v Otázkách Václava Moravce, kde mluvil i o chování ČSSD. „Verbálně se proti oligarchizaci vymezují, ale praktickými kroky ji umožnují. Jako zákon o biopalivech. Každý z nás včetně kojenců zaplatí 500 korun Andreji Babišovi,“ řekl bývalý ministr financí. Upozornil i na fakt, že takový zákon je tunelem na státní rozpočet ve výši devíti miliard korun. „Asi polovinu z té částky dají daňoví poplatníci Agrofertu,“ tvrdí Kalousek.

Na jeho slova v pořadu reagoval nově zvolený statutární místopředseda sociálních demokratů a ministr vnitra Milan Chovanec. „Lidé zvolili Babiše s tím, že vlastní Agrofert. Peníze půjdou také jiným subjektům. Nemám důvod si myslet, že daňová výhoda není oprávněná,“ řekl. Vlastně tak přiznal, že v rámci fungování koalice zřejmě existuje nepsaná dohoda, ve které je jasně zmíněno, že je něco za něco. ČSSD nebude blokovat zákon, který si Babiš sám pro sebe a svoje firmy připraví, a za to dostanou sociální demokraté jiné výhody. Už v minulosti se Andrej Babiš nechal přesvědčit, aby poslanci ANO odhlasovali zrušení poplatků ve zdravotnictví, na kterém trvala ČSSD. Před nedávnem zase najednou ministr financí změnil názor na kauzu Vrbětice a z rozpočtu ochotně poskytl necelých padesát milionů na odstranění škod v muničních skladech. Ještě pár dní před tím však mluvil o dojné krávě a odmítl se na placení škod jakkoliv podílet. Prý stačila jen jedna cesta do ohrožené oblasti a uvědomil si, jak je situace závažná.

Zákon o biopalivech kritizoval nedávno i předseda ODS Petr Fiala, který se divil, jak funguje koalice. „Andrej Babiš a jeho lidé si připraví zákon, a aby se neřeklo, tak ho dají předložit jinému ministerstvu,“ řekl. Poukázal tak na to, že ačkoliv se Babiš dostává do střetu zájmů a na vládě ho hlásí, jeho koaliční partneři s tím nemají žádný problém a tváří se, že je všechno v pořádku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner