Babiš dostane předčasný vánoční dárek od Zemana. Jen neví, od kterého

archiv F24

Pavel Zeman a Miloš Zeman rozhodnou o Andreji Babišovi | FOTO: archiv F24

Poslední dny si Andrej Babiš určitě nebude pamatovat jako úspěšné. Audit Evropské komise totiž k premiérovi zřejmě není tak blahosklonný jako čeští úředníci, kteří jeho střet zájmů nevidí. K tomu se ještě ve středu obmyšlený majitel Agrofertu dozví, zda se bude u soudu zpovídat z padesátimilionového podvodu na Čapím hnízdě. Hlavní slovo bude mít jeden ze Zemanů. Pavel, nejvyšší státní zástupce, může Babišovi přidělat starosti a Miloš, prezident, ho jich zvládne zbavit.

Málokdo ještě předpokládá, že by se kauza evropské dotace na premiérovu farmu dostala k soudu, aby se ukázalo, zda šlo o podvod. Od půlky září, kdy bylo Babišovo trestní stíhání zastaveno, se spekuluje o tom, zda je vůbec vůle ministerského předsedu vyšetřovat. Majitel hnutí ANO totiž podnikl několik kroků, které působí dojmem, že své trestní stíhání celou dobu ovládal.

Kromě mediálních útoků na vyšetřovatele například sáhl i k výměně ministra spravedlnosti. Staronová šéfka justice Marie Benešová se díky přátelství s prezidentem zdála jako ideální člověk pro pohlídání hladkého průběhu celé kauzy. Nakonec zasahovat nemusela a Babiše „zachránili“ na pražském městském státním zastupitelství. Zdejší šéf Martin Erazím totiž prohlásil, že na Čapím hnízdě vše proběhlo podle předpisů. Pochybnosti o jeho sdělení mají sice mnozí, ale udělat s tím nemohou nic.

Poslední instancí je tak nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. A právě ten na středeční tiskové konferenci řekne, zda bude už napořád stíhání premiéra zastaveno, nebo nakonec přeci jen dostane Babiš šanci se očistit u soudu. Druhá varianta sice není moc pravděpodobná, ale stát se může leccos. V momentě, že by nejvyšší žalobce riskl  postavit se proti premiérovi, nemusí to znamenat vůbec nic. Kromě jeho kariérního propadu, pochopitelně.

Pro Babiše je totiž na Hradě připravena abolice prezidenta Zemana, která by ho zbavila oplétaček se zákonem. Ačkoliv předseda vlády tvrdí, že by ji nepřijal, vzhledem k okolnostem posledních dní se tomu nechce věřit. Přijetí služby od hlavy státu by však nejen mohlo znejistit některé voliče ANO, zda je jeho šéf skutečně nevinný. Navíc by připoutalo Babiše k Zemanovi ještě víc, než je doposavad. Za záchranu své svobody by musel ministerský předseda prezidentovi slíbit něco velkého.

Pavel Hofman

Může se jednat o zdrženlivost při dalších vyjádřeních sympatií Ukrajině, pomoc v boji proti České televizi nebo slib podpory hnutí ANO prezidentskému kandidátovi, kterého si jako svého nástupce vybere současná hlava státu.

Ve středu odpoledne už bude definitivně rozhodnuto, zda je premiér podvodníkem i podle justice, nebo si to o něm myslí jen Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), několik europoslanců, poslanců a velká část veřejnosti. Pavel Zeman svým rozhodnutím informuje Babiše o tom, zda bude muset k soudu, a občany, jestli jsme si před zákonem stále všichni rovni.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner