Na sněmu Agrární komory v Brně hovořil v neděli premiér Andrej Babiš a chválil řepku jako užitečnou plodinu. Podle něj by měli zemědělci bojovat proti nepravdám týkajícím se pěstování řepky, což kritizují ekologové. Jenže jeho tvrzení se zdají být zavádějící.
„Zemědělci jsou vystaveni kritice, že ničí půdu a spodní vodu a tak dále. Není to pravda,“ prohlásil Babiš. Také řekl, že dvě třetiny vypěstované řepky se používají na výrobu potravin, například olejů na smažení nebo majonézy. Na výrobu biopaliv se podle něj spotřebuje třetina řepky. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) dodal, že řepka prospívá půdě a zadržuje vodu v krajině.
Kritici ovšem uvádějí, že řepka je náročná na živiny i chemické postřiky a znehodnocuje půdu, znečišťuje vodu a půdu pesticidy a má dopady na zdraví zvířat a lidí žijících v okolí masivně chemicky ošetřovaných lánů.
Jak připomíná ČTK, řepka se využívá pro výrobu biopaliv, která se podle zákona povinně přimíchávají do benzinu a nafty. Jedním z největších zpracovatelů řepkového semene a výrobcem metylesteru, který se přimíchává do bionafty, je společnost Preol z holdingu Agrofert, který patřil Babišovi a převedl jej v roce 2017 do svěřenského fondu.
Bývalý ministr zemědělství a teď opoziční poslanec Marian Jurečka (KDU-ČSL) ČTK napsal, že řepka je zlepšující plodina. „V osevním postupu je lepší než například obiloviny jako pšenice, ječmen a podobně.“ Za jeho vedení ministerstva zemědělství v roce 2017 ovšem vláda schválila zprávu o stavu vodního hospodářství. Ta konstatovala, že pesticidy k ošetření plodin jako řepka a kukuřice významně kontaminují podzemní vody na rozdíl od herbicidů používaných pro ošetřování obilnin, které vodu nekontaminují v takovém rozsahu.
Jak to tedy s řepku a její škodlivostí je? Zemědělský analytik Petr Havel napsal na svém blogu na Aktuálně.cz, e škodlivost pro půdu je mýtem, netýká se to ovšem spodních vod: „Tato rostlina naopak zanechává díky své mohutnosti a rozsáhlému kořenovému balu v půdě množství biomasy a její vlastnosti tak spíše zlepšuje, než zhoršuje. Problém je jen (ale to je problém zásadní) v tom, že především řepku je třeba po dobu její vegetace intenzivně chemicky ošetřovat, a splach z polí s sebou zbytky chemických látek odnáší do vodních zdrojů. Řepka tedy není nebezpečím pro půdu, ale spíš pro vodu.“