Babiš hlasování přežil. Poražení jsou všichni občané naší země

Andrej Babiš. (Evropská unie)

Andrej Babiš. | FOTO: Evropská unie

Naše hokejová reprezentace narazila na lépe připravené Finy, musíme to uznat a přijmout. Ve sportu totiž může vyhrát jen jeden, ten druhý je logicky poražený. V politice to ale neplatí. Hlasování o důvěře vyhrál Andrej Babiš. Poražení nejsou poslanci opozice, ale všichni občané naší země. Jedenáct hodin se jednalo, debatovalo, argumentovalo a lhalo.

Nedůvěru vládě vyslovilo 89 poslanců, proti jich hlasovalo 82. Nohama pro vládu hlasovali komunisté, Lubomír Volný a Marian Bojko. Babišův kabinet přežil pokus o vyslovení nedůvěry potřetí. Díky konstelaci sil v parlamentu nevadí nezvládnutá epidemie čínského viru, střet zájmů ani stíhání premiéra v kauze Čapí hnízdo.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

„Vláda dále naši důvěru nemá, dohodu o toleranci jsme vypověděli. Důvěryhodnost se vytratila. Při představě, že se chopí moci (opozice), mě jímá hrůza,“ vysvětlil Vojtěch Filip, proč komunisté podpoří svého dávného člena Andreje Babiše.

Hatlamatlův pokus o projev

Babiš jakoukoliv kritiku pochopitelně odmítl, svou vládu považuje za úspěšnou. Vyslovení nedůvěry chápe jen jako záminku pro jeho odchod z politiky. Co za ty roky v politice skutečně dosáhl? Kritizuje korupční Palermo, které pomáhal stvořit, je modelínou hnětenou Milošem Zemanem a komunisty, čelí trestnímu stíhání a dotuje podniky ve svém vlastnictví z peněz společnosti, rozděluje veřejnost a zneužívá důchodce. Podařilo se mu téměř všechny rozhodující posty obsadit svými lidmi. Nejlépe to ostatně ilustrovala ministryně financí, která při jeho projevu radostně mávala transparenty jako na prvomájových průvodech za dob svého mládí.

„Chcete svrhnout vládu, která prosadila důstojné důchody a radikálně zvedla lidem platy. Zrušením superhrubé mzdy jsme zvedli lidem mzdu o sedm procent,“ nechal se Babiš slyšet. Nějak přitom přeskočil, že jde o zadlužení, které budou splácet děti a vnoučata, a to včetně nijak nízkých úroků.

Ale vrchol jeho vystoupení byla tato část: „Takže já říkám vám hlasitě a nahlas, vážení spoluobčané, my v Česku nechceme žádný multikulturní ekofanatický Pirátostán. Nechceme! My nechceme sdílet naše auta! My nechceme sdílet naše byty! My nechceme sdílet naši zemi! My nechceme, aby naši zemi řídil Evropský parlament. Nějací zelení fanatici, se kterými by se Piráti spojili! Já jsem svrchovaný premiér této země. Nepodléhám nikomu. Jenom občanům. Ti mi dali důvěru. A nikdo ze zahraničí nám do toho nebude kecat tady.“

Lídři koalice SPOLU – Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka  (ČTK)

Z Andreje Babiše promluvilo zoufalství z klesajících preferencí a stopka financování jeho Agrofertu z Evropské unie. Je to panečku od Bruselu drzost, že nechce Babišovi nadále dovolit do krve dojit daňové poplatníky po celé Unii. Jen nevíme, zda lhal ve čtvrtek v parlamentu, nebo už ve svém snáři pro nespavce, kde horoval pro sdílení bytů, chat, aut.

Na rozdíl od vás, zatím stále premiére, Piráti nemají v plánu danit přebytečné metry v bytech, ani do nich stěhovat migranty. Z dobré vůle vám ale vysvětlím, že sdílená ekonomika je jen taková teorie, v praxi nefungující. Konečným důsledkem sdílení bytů je vznik firem investujících do bytů, následně jimi pronajímaných. Stejně tak Uber se postupně transformoval do taxislužby. Sdílení kol a koloběžek je jen pláštíkem pro jejich půjčovny. Vše, co začne jako sdílení, se brzy stává starým dobrým pronájmem. Pamatujte na to, až si zase někdy půjdete zdřímnout, ať to poté při psaní dalšího díla nezpatláte.

A k vámi zmíněnému nedostatku vakcín při covidu, pane premiére, jste nějak nezmínil 20 procent vakcín, které jste záměrně neobjednal, ačkoliv jste mohl. Díky tomuto vašemu rozhodnutí jsme v Evropě na chvostu v proočkovanosti, ale zato v popředí ve zbytečných úmrtích obyvatel.

Evropský parlament? Raději než vláda profikorupčního hnutí

Chápeme, že je to pro vás nepříjemné, ale na dotační evropský ráj můžete zapomenout. Ještě mnohem bolestněji vaše firmy pocítí, že vyšetřování neoprávněného čerpání dotací, střetu zájmů a podobně začnou vyšetřovat evropští žalobci z Úřadu evropského veřejného žalobce, které vaše ministryně nespravedlnosti nedokáže zakleknout.

Všechny firmy ve vašem vlastnictví budou muset uvést jako skutečného majitele vás. To bude překvapených občanů, až jim dojde, od koho si kupují rohlík i obzvlášť jemný toustový chleba, salám nebo šunku, sýr, jogurt, vejce i kuře, noviny a časopisy, mléko či máslo, plasty nebo hnojiva, zdravotní péči, ba i umělé oplodnění.

Nyní jste hlasování o nedůvěře přežil. Dostal jste šanci na neuvážené rozvolnění a další podzimní vlnu. Tak si to zatím pěkně užívejte. Vás, pane Babiši, porážka čeká na podzim. Zato vítězů bude více než deset milionů.

Autor je členem TOP 09

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]