Babiš hledá nástupce. Připravuje svůj konec v ANO i sněmovně

Andrej Babiš  (Ray Baseley / se svolením autora)

Andrej Babiš | FOTO: Ray Baseley / se svolením autora

Expremiér Andrej Babiš opět přiživil spekulace o své snaze stát se prezidentem. V projevu k desátému výročí založení hnutí ANO totiž zmínil, že je třeba najít jeho nástupce. Současně naznačil, kdo by po něm mohl převzít otěže.

Prezidentská kandidatura Andreje Babiše je zatím stále pouze předmětem spekulací. Mnohé výroky šéfa největší opoziční strany ovšem naznačují, že by se Babiš skutečně rád hlavou státu stal. Nyní dokonce poprvé vážně promluvil o svém konci ve vedení hnutí, které založil.

(Týdeník FORUM)

V projevu, který zveřejnil i na svém facebookovém profilu, nejprve pochválil fungování ANO, ale nevyhnul se ani kritice některých věcí, které by podle něj měly v hnutí fungovat lépe.

Proto bývalý předseda vlády zadal tři úkoly, které je podle něj důležité splnit. Ten třetí bude patrně nejsložitější. “ANO by se mělo pomalu, ale jistě začít porozhlížet po někom, kdo po mně převezme post předsedy a povede kandidátu do sněmovních voleb v roce 2025,” oznámil Babiš.

“Nebudu na nikoho ukazovat, ta volba bude nakonec na hnutí. Silných osobností máme dost, ale ne všichni mají potenciál lídra. Vidím to i ve stínové vládě, kde máme stínové ministry aktivní a stínové ministry méně aktivní,” dodal s tím, že ty druhé bude třeba vyměnit za nové.

Babiš tak poprvé oznámil svůj konec ve vedení hnutí ANO, včetně data, kdy by k němu mohlo dojít. Mezi možnými nástupci figuruje hned několik jmen lidí, kterými se Babiš v poslední době obklopil. Největším favoritem na post šéfa hnutí ANO je tak podle různých spekulací bývalý dvojitý ministr Babišovy vlády Karel Havlíček.