Babiš hodil SPD přes palubu a mezi okamurovci zavládl zmatek. Pro dva vůdce tu místo není

Andrej Babiš a Tomio Okamura. (ČTK)

Andrej Babiš a Tomio Okamura. | FOTO: ČTK

V řadách útvaru Tomia Okamury SPD způsobil průběh prezidentské kampaně jistý nepokoj. Kandidát okamurovců Jaroslav Bašta nedosáhl ani zdaleka na taková procenta jako jeho vlastní strana a je zjevné, že její hlasy „luxuje“ ve svůj prospěch šéf ANO Andrej Babiš. Z toho vznikají pro Okamuru nemilá dilemata.

Zoufalé manévry provozuje sám Babiš. Hlasy „espéďáčků“ potřebuje, ale když to bude moc dávat najevo, může ztratit některé nerozhodnuté, pro které už je to příliš.

Postoj SPD je dost dvojaký. Okamurovci se jasně vyslovili jen proti Petru Pavlovi, ale zřejmý pokyn k volbě Babiše nedali. Babiš si navíc pohoršil tím, že řekl, že by s SPD jeho ANO koalici nedělalo. Tím druhou opoziční stranu urazil.

Titulní strana Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Na svém facebooku se ve středu Tomio Okamura od Babiše distancoval, ale neřekl jasně, že je stejně nepřijatelný jako Pavel. Jeho věrní, kteří potřebují jasné pokyny, co si mají myslet a co mají dělat, jsou teď rozpolceni.

„Pro ty, kteří váhali ohledně stanoviska SPD k 2. kolu voleb. Kandidát Andrej Babiš dnes vyjádřil svůj postoj k politickému programu SPD a našim voličům: ‚SPD nebude nikdy koaličním partnerem hnutí ANO,‘ řekl. Jeho koaličním partnerem budou probruselské strany Fialovy vládní koalice. Je to přesně tak, jak jsem po celou dobu upozorňoval. SPD je jedinou skutečnou opoziční stranou v parlamentu,“ tvrdí Tomio.

Obě strany vůdcovského typu to ale mají těžké, ve skutečnosti se s nimi nikomu do koalice nechce. Pan Tomio samozřejmě dobře ví, že Babiš není žádným tajným spojencem vlády, jen si chce udržet mýtus nejopozičnější opozice.

Pod příspěvkem proběhla debata, která výjimečně nesestává z obvyklých výkřiků severokorejského lidově-demokratického typu ve stylu „jedině SPD!“. Můžeme ocitovat (uvádíme bez úprav):

„Bohužel,vždy jsem byl voličem SPD,ale všeho s mírou.Pokud se od základu nezmění postoj Tomia ,přijde tak postupne o úplně všechny.V dnešní době je už každému jasné že vystoupit z EU nebo NATO není možné,měl by se nad tím zamyslet a začít s tím pracovat.Nejde také do nekonečna hned hanit cokoli řekne druhý,nechcou to už lidé poslouchat,mají svých starostí dost.Vetsina teď již utekla k AB a zbytek je bude brzy následovat.AB a TO se meli v prve rade spolu spojit a ne na sebe kydat,pokud se opozice jeste rozdeli na dve půlky tak je to ztrata casu úplná. Je to škoda,“ míní pan David P.

Jiří Weigl (ČTK)

Odpovídá mu pan Jakub P. „Přesně….uz začínam mít taky pocit,že Okamura je jen takovej rejpalek,co všechno zkritizuje,ale stejně nepřijde od něj řešení….a to jsem ho měl celkem v oblibě,ale poslední pár měsíců,se to otáčí….bohuzel.“

Po jiným Okamurovým příspěvkem, kde se tvrdí, jak Petr Pavel podpoří vyslání našich vojáků na Ukrajinu, se to také rojí pochybnostmi.

Sona S. „To my vime uz od zacatku… proto pojdme vsechny volit Babise“

Ladislav H.: „Ani náhodou, ten nám jen sebere hlasy v parlamentních volbách! Je to zrádce“

Natalie C.: „co melete za kraviny pokud nedej bože vyhraje generál tak SPD končí a fialovou vláda tady bude vládnout navždy.To chcete?Právě pokud by vyhrál na prezidenta pan Babiš,tak SPD získá Babišovi voliče.“

Takže co teď? Babiš neví, co by měl dělat. Tomio Okamura to nejspíš taky moc neví, tak zvolil obvyklý přístup, že jen vypouští mlhu a tvrdí, že nejlepší je jen on. Jinak nedělá nic a pokračuje v obviňování všech kolem sebe ze všeho. To není moc náročné a nesebere mu to žádnou myšlenkovou energii.

Pro oba kohouty je Česko jen takové smetiště, na kterém si to spolu chtějí rozdat. Zároveň vědí, že kdyby náhodou jeden vyhrál, tak vítěz bude tak oslaben, že skončí v kleci nebo na pekáči. Osudy státu je nezajímají vůbec, je to jen krajina určená k vyplenění. Samozřejmě, kdyby se to hodilo, nasadí oba opelichaní zápasníci masky a začnou se objímat. Trvalo by to jen do další rvačky. Spojit se na delší dobu totiž mohou jen ti, kdo mají nějaký pozitivní cíl. Pro dva upíry je ale jedna nebohá oběť málo. Dopustit spojenectví takových entit by však bylo pohromou i jen na krátký čas, tomu bychom se měli vyhnout.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články