Babiš: Já mluvil o zrušení zastupitelstev? To si nepamatuji

Andrej Babiš  (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Andrej Babiš mění názory rychlostí uragánu, přizpůsobit své názory daným podmínkám či být postižen menším výpadkem paměti, patří k častým symptomům postihující exministrovy projevy.

Andrej Babiš v rozhovoru pro Deník.cz uvedl, že si nepamatuje, že by kdy hovořil či se zmiňoval o zrušení zastupitelstev. „To si nepamatuji. Já mluvil o přímé volbě a redukci zastupitelů.“

Pojďme si to nyní srovnat s jiným rozhovorem ze začátku července 2017 pro server Lidovky.czBabiš se zde vyjadřoval k přímé volbě starostů a primátorů. „Na radnici by byli úředníci, hlavní slovo by měl starosta, který by tam přišel, normálně by to řídil.“ Na dotaz, kdo by ho kontroloval, kdyby nebylo zastupitelstvo, exministr odpovídá, že voliči, jakým způsobem, však neuvádí. Přímo volený starosta by poté měl podle exministra více pravomocí a zcela sám by rozhodoval například o rozpočtu. V rozhovoru se rozhodně nevyjadřoval k zachování zastupitelstva. Podle Andreje Babiše je totiž tím nejhorším koaliční vládnutí, jelikož je neefektivní a zdržuje. Přímo volený starosta by byl určitě efektivnější, o tom není pochyb, jde jen o to, pro koho by byla tato efektivita ve výsledku prospěšná a jak by se kontrolovala.

Zatímco přímá volba starostů, byla mezi některými stranami populární, rušení zastupitelstev vyvolalo poměrně bouřlivé reakce. Systém „malých Napoleonů“, řídících obec bez kontroly zastupitelstva, kritizoval například Petr Ganzdík (STAN).

Nyní ovšem Andrej Babiš otáčí, tedy tvrdí, že nic takového nikdy nenavrhoval nebo se alespoň nepamatuje. Zastupitelstva by spíše jen redukoval, ale uvidíme příští týden, možná se dočkáme další verze, na tu finální si budeme muset počkat zřejmě až po volbách.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]