Babiš jako prezident? Ne. Opět ukázal, co by to znamenalo

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Evropská unie

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš objíždí republiku, štve občany proti uprchlíkům z Ukrajiny a proti vládě Petra Fialy a připravuje si půdu pro prezidentskou kandidaturu. Ačkoli průzkumy mu zejména ve druhém kole příliš nefandí, měli bychom se připravit na to, že až se marketingová mašinérie holdingu Agrofert rozjede naplno, čekají nás opět orgie populismu a manipulace a nebude to rozhodně hezký pohled. Ostatně už teď není – Babiš totiž v těchto dnech znovu ukázal, co by to znamenalo, kdyby se právě on hlavou státu stal.

Babišův marketingový tým se totiž neštítí vůbec ničeho. Když chce říci něco hodně nevhodného či vulgárního, využije k tomu na sociálních sítích anonymní profil, případně odkaz na dezinformační web Parlamentní listy, a bez uzardění jej šíří mezi statisíce svých fanoušků, ale vlastně „bez komentáře“. V této vyhrocené době se tak stalo u údajně náhodně nalezeného videa jakéhosi hulváta, který se rozčiluje nad vysokými cenami benzínu a mimo jiné říká: „Ty vole, až se lidi nase*ou, Fialo, tak vás všecky z tý Strakovy akademie vykopou svinským krokem.“ Opravdu je tohle podle Babiše normální vyjadřování? Tohle nám tady mezi lidmi šíří budoucí kandidát na prezidenta? Ano, strach, lež a nenávist, to bude Babiš šířit. A je dobře podívat se i na další věci, které by jeho případné vítězství ve volbách přineslo.

(Týdeník FORUM)

Útoky na vládu a posilování opozice. Babišovo ANO je nejsilnější opoziční stranou. Není pochyb o tom, že by oligarcha blokoval rozhodnutí kabinetu Petra Fialy, že by odmítal jmenovat ministry, případně by vetoval zákony, aby jeho vlastní strana mohla nadále prodlužovat jednání sněmovny a pomoci komplikovat prosazování zákonů, a to zejména takových, které se nehodí holdingu Agrofert. Vytvořil by prostě druhé mocenské centrum, přestože nežijeme v prezidentském systému.

Hrozba vzniku koalice nedemokratických stran v čele s hnutím ANO. Je jasné, že Babiš jako prezident by využil veškerou mediální pozornost, nejen tu, kterou mu neustále dávají jím vlastněná média, aby své straně pomohl k úspěchu ve volbách. A měl by možnost pomoci i stranám jiným tak, aby ANO mělo koaliční partnery. Po příštích volbách by tedy znovu reálně hrozila koalice ANO, SPD a některé další extremistické či populistické partaje.

Pokračování mezinárodní ostudy. V letech 2014–2021 se Česká republika dostala naprosto mimo okruh vlivných demokratických zemí, přestože nejsme žádný malý stát, jak se nám někteří stále snaží namluvit. Stalo se tak nejen kvůli ostudnému chování Miloše Zemana, ale zejména kvůli obrovskému střetu zájmů Andreje Babiše a jeho nepokrytě utilitárnímu chování i na mezinárodní scéně. Češi dokázali zvolit změnu, s prezidentem Babišem by ale ostuda byla zpět.

(ČTK)

Konec možnosti vyšetřit Babišovy kauzy. Prezidenta po dobu výkonu jeho funkce nelze zadržet ani trestně stíhat. Jelikož je vzhledem k přímé volbě pravděpodobné, že se tomu, kdo zvítězí, podaří za pět let vítězství obhájit, znamenalo by to de facto konec vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, ale i dalších záležitostí, kterých kolem Andreje Babiše opravdu není a nebude málo.

Problém střetu zájmů přímo na Pražském hradě. Babiš byl ve střetu zájmů jako ministr financí, později jako premiér, nyní by se tak stalo ve funkci prezidenta. Ačkoli osoba ve střetu zájmů porušuje zákon, on sám by to v takové funkci mohl dělat naprosto otevřeně a nemusel by se skrývat za žádné svěřenské fondy. Nejde ale „jen“ o porušování zákona, ale o to, že prezident, jak jsme poznali v posledních deseti letech, může zásadně posouvat hranice přijatelného. Miloš Zeman nám to jasně ukázal, když se choval sprostě na veřejnosti či urážel své kritiky. Babiš by hranice možného posunul v porušování zákona a to je pro klima ve společnosti velmi nebezpečné.

Pokračování vlády primitivismu. Co si budeme nalhávat, to, co do politiky přinesl Babiš, už mnozí znali – z konce normalizace, kdy představiteli státu byli lidé jako Milouš Jakeš. Lidé, kteří nebyli schopni dát dohromady kloudnou větu, absolutně jim chyběl jakýkoli rozhled a byli každému alespoň trochu inteligentnímu občanovi pro smích. Jenže když se člověk zamyslí nad tím, že by nás takoví lidé měli reprezentovat znovu, smích je okamžitě pryč. Prezident Babiš a první dáma Monika, to je skutečně hororová představa, vzkaz všem našim západním partnerům, že u nás vládne špatná turecká telenovela v kombinaci s veksláckými a estébáckými manýrami.

Pavel Šafr: Češi mezi pravdu a lží (FCM)

Ruská fronta na koni. Ještě dnes, po osmi letech, kdy byl Andrej Babiš u moci, jsou někteří lidé schopni s vážnou tváří tvrdit, že jde o prozápadního politika. Pokud někomu nestačí prostý fakt, že Andrej Babiš se v České republice pokusil zavést ruský styl vládnutí a částečně se mu to dokonce povedlo, měl by se podívat na to, komu fandí ruské dezinformační weby a koho našim seniorům vnucují řetězové e-maily. No ano, Andreje Babiše. Proč? Přece proto, že on je tím největším ohrožením demokracie. A Rusko o žádnou demokracii v Evropě nestojí.

Vážné ohrožení prozápadní orientace naší země. Ač si můžeme stokrát opakovat, že zahraniční politiku určuje vláda, se zemanovskou zkušeností bychom měli jasně vědět, jak moc může prezident republiky poškodit prozápadní orientaci země. Navíc je nutné připomenout, že Zeman je těžce nemocný člověk, který se v posledních letech v podstatě s nikým nesetkává. Od Babiše ale musíme čekat veškerou aktivitu, které by byl schopen. Dnes na setkáních se svými voliči říká, že bychom už neměli Ukrajině dodávat zbraně. Co by asi říkal jako prezident země na mezinárodních fórech?

Češi jako zaměstnanci. Opravdu po více než třiceti letech nejsou Češi hrdými občany své země? Doufejme, že jsou. Pokud tomu tak ale není, zvolí prezidentem někoho, komu platí jeho vlastní podnikání, někoho, kdo stojí o to, aby každý byl v podstatě zaměstnancem Agrofertu, někoho, kdo se k moci dostal přes spolupráci se Státní bezpečností, aby později nepřátelsky přebíral firmy? Prezidentem státu by byl člověk, který tentýž stát vysával, jak jen mohl, a to často dokonce v rozporu se zákonem. A to by si žádný hrdý Čech neměl nechat líbit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]