Babiš jde za Zemanem odstřelit Staňka. Kolik ho to bude stát?

ČTK

Bývalý ministr kultury Antonín Staněk | FOTO: ČTK

Premiér žádá odvolání ministra svého kabinetu. Po více než měsíci se prezident nerozhodl, jak dlouho ještě bude tuto trapnou frašku natahovat. Zároveň totiž licituje s ministerským předsedou o tom, co je schopen mu nabídnout za to, že splní svou povinnost. Další kolo bitvy o Staňka mezi Milošem Zemanem a Andrejem Babišem proběhne dnes a výsledek bude mít vliv nejen na obsazení funkce ministra kultury.

Babiš se vychloubal, jak nebude problém prezidenta přesvědčit, aby místo Antonína Staňka jmenoval Michala Šmardu. Chce to tak jejich domovská ČSSD, na konci května o to žádal i premiér. Výsledek žádný, protože Zemana začalo bavit všem ukazovat svou sílu a nepostradatelnost při důležitých rozhodnutích.

Ústava i její zvyklosti jdou stranou, protože současný prezident je nebere v potaz, což vysvětluje tím, že základní zákon České republiky používá tvůrčím způsobem. Právě proto se nyní musí ministerský předseda Zemana doprošovat, aby dopustil změnu na ministerstvu, které ani nepatří mezi ta silová.

Po minulé schůzce je ovšem téměř jasné, že prezident ze svého jen tak nepoleví. Jen není úplně jasné, zda je pro něj největším problémem odvolání Staňka, kterého si s sebou vzal i do Číny, nebo jmenování Šmardy. Ten se totiž v minulosti jako velký fanoušek Miloše Zemana neprezentoval.

Dnešní schůzka prezidenta s premiérem tedy bude především obchodním jednáním. Jednáním o tom, zda je vůbec výměna na ministerstvu kultury pro Zemana přípustná, nebo se jedná o marný boj. Babiš by potřeboval, aby jeho mocenský kumpán lehce uhnul a tím by ukončil vládní krizi, která hrozí pádem kabinetu.

Pokud je pro prezidenta problém pouze v osobě Michala Šmardy, mohl by mít premiér celkem jednoduchý úkol. Prostě by Zemanovi slíbil jiného kandidáta. Zopakovala by se tak situace, kdy hlava státu odmítala ministrem zahraničí jmenovat Miroslava Pocheho a nebylo možné bez ústupku prezidentovi situaci vyřešit.

Zároveň by takový Zemanův požadavek nadále eskaloval napětí ve vedení ČSSD, která už nechce Staňka „ani vidět“. Těžko také odhadnout, zda o možném dalším jménu vůbec Jan Hamáček přemýšlel a nebude od Babiše postaven do situace „o nás bez nás“.

Když by Zeman povolil, aby Antonína Staňka vyměnil jiný člen ČSSD, určitě by chvíli trvalo, než by se definitivně rozhodl, jestli už je konečně s novým ministrem spokojen. Argumentoval by opět tím, že Ústava neukládá, dokdy se musí vyjádřit. K tomu by to Babiše určitě stálo nějakou službičku.

Existuje však varianta, která by uspokojila všechny zúčastněné, i když nejspokojenější by byl samozřejmě Miloš Zeman. Prezident Babišovi přímo řekne jméno člověka, kterého musí ČSSD nominovat, aby prošel, jinak bude dál trvat na Staňkovi.

Jestli však z Jana Hamáčka nevyprchala ráznost, kterou na rozdíl od Babiše měl po poslední návštěvě v Lánech, na tohle nepřistoupí. To však de facto znamená konec vlády v současném obsazení a také další krok blíže k předčasným volbám.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner