Babiš je ANO a ANO je Babiš, to je třeba mít stále na paměti

Alena Schillerová tvrdí, že nemá žádnou vazbu na ANO. Přesto se stýká se členy hnutí. (Facebook)

Alena Schillerová tvrdí, že nemá žádnou vazbu na ANO. Přesto se stýká se členy hnutí. | FOTO: Facebook

Spekulace o novém ministru financí jsou stále nejžhavějším současným tématem vládní koalice. Andrej Babiš vymýšlí, koho za sebe na úřad pošle, Bohuslav Sobotka zase pečlivě vybírá, kdo by současného šéfa mohl nahradit. Premiér si totiž uvědomuje, že řeči o nezávislosti na Agrofertu i hnutí ANO jsou vesměs výmysly a každý, koho navrhne Babiš, na něj bude napojen a tím pádem se výměna na financích stane pouhou fraškou.

Alena Schillerová, kterou si předseda ANO vybral jako první možnou nástupkyni, byla takovou „víkendovou“ ministryní. Přestože už brala své jmenování za jistou věc, předseda vlády její plány zhatil. Moc dobře si totiž uvědomuje, že pokud má někdo dceru a zetě napojené na Babišovo hnutí, řeči o nemožnosti ovlivnění jsou založeny na chabých základech.

Současná Babišova náměstkyně tak musí doufat, že jí zůstane alespoň pozice, do které ji dosadil sám ministr a nesmete ji úřednické tsunami, které by mohlo na MF nastat, pokud by Sobotka neustoupil od svých plánů, zbavit rezort Babišova vlivu.

Ještě horším nominantem byl Richard Brabec, který si zřejmě přízeň svého stranického šéfa vysloužil plamennými projevy na jeho obranu. Návrh na jeho přesunutí z ministerstva životního prostředí musel premiér brát jako nepovedený vtip a logicky o něm nemohl přemýšlet ani minutu.

Řada je teď opět na Babišovi, který musí vybrat dalšího loajálního člověka, který by mu pomohl neztratit kontrolu na ministerstvu financí. V pozici ublíženého naříká, že si Sobotka chce jeho úřad ukrást pro ČSSD a zakrýt tak jakési důležité informace, které by na sociální demokraty mohly proniknout na veřejnost.

Reálnější je však skutečnost, že tato nepohodlná data jsou nashromážděna na ANO, potažmo na Agrofert, který je velkým zdrojem financí vládního hnutí. Bohuslav Sobotka tak musí mít neustále na paměti, že jeho náhlá změna charakteru nesmí polevit. Kdokoliv, kdo má cokoliv společného s hnutím ANO, je reálně Babišovým člověkem.

Proto je nutné, nového ministra financí vybrat z těch, kteří ve svém „portfoliu“ nemají jakýkoliv kontakt s firmou ANO nebo zemědělským koncernem Agrofert. Jinak je každá snaha o zlepšení politické situace marná a pouhá výměna „kus za kus“ jenom pomůže Babišovi do budoucna.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]