Babiš je častěji u soudu než ve sněmovně, tvrdí Pekarová. Chodí hlasovat jen o důležitých zákonech, hájí ho Schillerová

Kampaň Andreje Babiše (ANO) (Pavel Hofman / FORUM 24)

Kampaň Andreje Babiše (ANO) | FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24

Andrej Babiš (hnutí ANO) svůj mandát vykonává ledabyle. Častěji je na lavici obžalovaných u soudu než v poslanecké lavici, prohlásila v pořadu Partie na CNN Prima NEWS předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Přijde, když mu řeknu,“ obhajovala expremiéra šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová s tím, že chodí hlasovat jen o důležitých zákonech.

„Přestože byl zvolen poslancem, tak svůj mandát vykonává ledabyle. Když řeknu, že je častěji na lavici obžalovaných u soudu než v lavici poslanecké, tak to byla skutečně jen troška nadsázky, protože takhle ta docházka vypadá,“ pustila se v nedělním diskuzním pořadu na CNN Prima NEWS Pekarová Adamová do bývalého premiéra a předsedy hnutí ANO.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Jezdí do regionů a pracuje pro hnutí

Podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové ale Andrej Babiš plní práci poslance tím, že jezdí do regionů a mluví s občany. Zároveň prý také jako předseda a zakladatel opozičního hnutí dělá spoustu práce v jeho vedení.

„Pro mě je důležité, aby prezident byl skutečný demokrat, aby to byl člověk, který bude důstojně reprezentovat Českou republiku. A aby byl schopen vykonávat mandát, jak je mu dáno ústavou, nikoliv si různě ohýbat to, co je v zákoně napsáno, ve svůj prospěch,“ pokračovala Pekarová s tím, že bývalého premiéra určitě volit nebude. Rozhodne se prý mezi třemi kandidáty, které podpořila koalice SPOLU – Danuší Nerudovou, Petrem Pavlem a Pavlem Fischerem.

Naopak Schillerová deklarovala, že v lednových prezidentských volbách podpoří svého kolegu z hnutí ANO. „Doufám, že lidé zvolí prezidenta s politickou zkušeností. Koalice SPOLU kandidáta nepostavila, podpořila tři kandidáty, kteří jsou pro mě králíci v klobouku,“ prohlásila bývalá ministryně financí.

To, že by byl dobrým prezidentem, podle Schillerové ukazuje i to, že svůj plat v době, kdy byl předsedou vlády, věnoval samoživitelkám. „Každý si umí spočítat, kolik za vlády Andreje Babiše získal Agrofert na dotacích. Ty srdceryvné příběhy, jak pomáhá samoživitelkám, jsou proto úsměvné,“ opáčila Pekarová.

První kolo má Babiš podle Schillerové jisté

I přes své problémy s kauzou Čapí hnízdo, kvůli které už několikrát stál před Městským soudem v Praze, do prezidentské volby podle Schillerové Babiš patří. „(Při cestách po regionech, pozn. red.) vidím plné sály, obrovskou podporu. Osvědčil se jako premiér v těžké covidové době. Jsem přesvědčena, že první kolo má jisté, a doufám, že to dopadne v druhém kole.“

Právě soud v kauze Čapí hnízdo vidí předsedkyně poslanecké sněmovny Pekarová jako problémový. Rozsudek by měl být znám ještě před prvním kolem prezidentských voleb. Pokud by podle Pekarové byl Andrej Babiš nepodmíněně odsouzen a i přesto by svůj pokus stát se hlavou státu nevzdal, dostala by se Česká republika na úroveň banánových republik.

První kolo voleb se uskuteční 13. a 14. ledna příštího roku. Případné druhé kolo bude následovat o dva týdny později. Podle průzkumů mají nyní největší šance na vítězství bývalý představitel armády a NATO generál Petr Pavel, bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně ekonomka Danuše Nerudová a bývalý předseda vlády a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Druhý a poslední prezidentský mandát Miloši Zemanovi skončí 8. března.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články