Babiš je geniální diletant, ale ANO pohřbí chaos, míní Petr Holub. Tak jen aby

Andrej Babiš  (repro Facebook Andreje Babiše)

Andrej Babiš | FOTO: repro Facebook Andreje Babiše

Komentátor Petr Holub na Echo 24 předpovídá Babišovu hnutí ANO špatný konec.

Důvodem má být chaos, který v hnutí panuje. Protože absorbovalo kdekoho, od celebrit po dělníky a straníky z kdysi mocných stran, na které už se nedostaly židle, jedná o slepenec, který nemá jinou společnou ideu, než je získat pozice. Pak musí i Babiš bezmocně přihlížet, jak mu někde vzniká krajská koalice jeho strany s ODS.

„Kouzlo a přitažlivost hnutí nezajistil skvělý program a charismatičtí vůdci, ale jasný vzkaz veřejnosti, že ANO nebude dodržovat žádná dosavadní pravidla – od pravidel zastupitelské demokracie po běžné společenské konvence, a když bude třeba, obejít se může jakýkoli zákon.“

Příkladem takového plavce v chaotických vlnách je podle Holuba ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který v rozhovoru pro Právo řekl, že bude za ANO kandidovat na druhém místě pražské kandidátky, aby se mohl stát zase ministrem. S Babišem o tom ale nejednal, ten to prý určitě tak nějak ví.

Takže cíl jasný, s předsedou netřeba probírat.

K tomu můžeme dodat, že na tom názoru komentátora Echa24 něco je. Činovníci ANO jsou k předsedovi loajální, pokud jim z toho něco kyne. Když kynutí poleví, je čas se osamostatnit a zmizet jinam. To je dost křehká podpora, protože většinu ambiciozních snaživců nebude nikdy možné uspokojit.

Teď jde ale o to, zda to Babiše, jako majitele podniku zvaného strana (pardon, hnutí), může nějak zásadně ohrozit. Prst na ovladači má přece on. Kdyby byl premiérem, udělá si ministrem, koho chce, popřípadě koho chce, vyhodí, pokud bude z jeho strany. Kdyby se někdo moc vzpouzel, použije svá média, kde se už postarají, aby měl dotyčný „špatný mediální obraz“ a pak lze na oběť zatlačit, aby odešla, když je tak neschopná a každý to vidí. Když se pak vyhozenec obrátí proti někdejšímu chlebo- a funkcodárci, bude označen za zhrzenou trosku a zesměšněn.

Hlavní problém je ovšem v tom, kdyby se Babiš chopil moci dříve, než se rozpadne. Pak totiž bude moci svou stranu ještě lépe uzpůsobit svým mocenským a ekonomickým potřebám. Některé vůdce stačí zvolit jednou a už to jede dál samospádem až do hořkého konce. Konce všech.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com