Babiš je Harry Jelínek dneška. Prodal by Lány i se Zemanem

Ilustrační foto. (Jan Jandourek, se svolením autora)

Ilustrační foto. | FOTO: Jan Jandourek, se svolením autora

Nemáme jen atomový věk a éru mikročipů, ale taky epochu šejdířů. Andrej Babiš je v tomto oboru tak schopný člověk, že je schopný všeho. Harry Jelínek, co prodal Karlštejn, který mu nepatřil, by mohl závidět.

Josef „Harry“ Jelínek (1905 – 1982) toho stihnul hodně. Bylo toho tolik, že odlišit legendu od skutečnosti je někdy obtížné. Nedostudoval medicínu, pak vedl obchod, kde prodával falsifikáty obrazů (Cranacha, Cézanna, Matisse). Byl svobodný zednář, jako agent nacistů působil už za první republiky.

Ivan Bartoš a Petr Fiala (FB Ivana Bartoše)

Nejslavnější je historka o prodeji Karlštejna, kde neznáme všechny detaily. Jádro je v tom, že v roce 1931 nabízel americkým průmyslníkům ke koupi hrad Karlštejn. Zinscenoval natáčení filmu, takže na hradě byla i pážata a lahůdky, načež Harry údajně dostal 30 tisíc dolarů za výlohy a domlouvala se koupě. Pak ještě prodával ve Splitu jachtu, co mu nepatřila, a dělal podobné kousky. Za války vydával antisemitský časopis a spolupracoval s gestapem. Po válce se pochopitelně rychle vypařil a dožil zřejmě v Itálii.

Šikovný člověk ten Harry, co nebyl Harry. Mohl to někam dotáhnout, kdyby se živil poctivě. Pointa je ovšem v tom, že se mu nejspíš dost dobře vedlo, byť se poctivě neživil. Tak to na světě taky někdy chodí a bude to tak až do Posledního soudu.

Rozhodně musel být nějak okouzlující, aspoň pro někoho. Stejně jako je, ač je pro normální lidi těžké to pochopit, pro někoho okouzlující Andrej Babiš. Šarlatán a chameleon, který umí lidem namluvit, že je prostý miliardář z lidu, Jánošík, zázračný léčitel, bojovník proti korupci, vymítač zlých duchů 90. let, kdy on sice zázračně zbohatl, ale zůstal neposkvrněný. Práskač patřící k „hodné StB“, komunista, kterého do strany poslala maminka. Cestovatel z Husákových dob, který údajně netušil, že existuje něco jako výjezdní doložka. Bojovník proti offshorům, který je sám využil a teď se vzteká, že to na něj prasklo. Migrant, který bojuje proti migrantům. A pořád se najde někdo, kdo mu to všechno věří. Přitom by prodal lánský zámek i se Zemanem uvnitř, kdyby to pro něj bylo výhodné. Komukoli.

Harry Jelínek by to dnes zřejmě mohl dotáhnout daleko. Prohlásil by se za milovníka památek, příslušníka antinacistického odboje a úspěšného byznysmena. A doktor Goebbels, pardon, Marek Prchal, by doladil ten obraz tak, že by fanynky omdlévaly nadšením a muži záviděli, jak se někdo dokázal tak vypracovat.

Někdy se ale v dějinách povede, když šizuňk se svým bubnem dorazí na náves a inkasuje prachy za to, že přivolá déšť, mu ten buben ještě včas prokopnout. Dneska je hezký den, dneska by to šlo.