Babiš: Je nepřijatelné a skandální, že někdo zpochybňuje moji roli

Ministr financí Andrej Babiš (ČTK)

Ministr financí Andrej Babiš | FOTO: ČTK

K auditu státního dluhu, který odhalil možné škody v řádech miliard korun, existovala údajně různá stanoviska. Bylo nutné se v nich zorientovat, a proto také trvalo delší dobu, než ministerstvo financí výsledky auditu zveřejnilo. Na tiskové konferenci to řekl ministr financí Andrej Babiš.

Ministerstvo financí podalo trestní oznámení kvůli některým transakcím z let 2004, 2005 a 2009, které odhalil audit řízení státního dluhu. Mohla při nich prý vzniknout škoda v řádu miliard korun. Například Hospodářské noviny přitom napsaly, že Babiš měl výsledky auditu přes rok k dispozici a s podáním trestního oznámení otálel. Navíc výsledky auditu podle listu míří i na velké banky, které poskytují úvěry Babišovu Agrofertu.

(ČTK)

Další informace nasvědčují tomu, že ministerstvo financí podalo trestní oznámení teprve poté, co bylo naopak na Andreje Babiše před nedávnem podáno trestní oznámení kvůli manipulacím na peněžním a bankovním trhu. Babiš podle něj bezprostředně poté, co se stal v roce 2014 ministrem financí, vybral vklady státu uložené u České národní banky a investoval je na peněžním trhu. Objem vkladů státu u centrální banky tak podle údajů ČNB klesl během několika týdnů o 92 procent, tedy bezmála o 36 miliard korun. Babiš tyto peníze investoval prostřednictvím komerčních bank v ČR, a to zejména těch, které úvěrují Agrofert.

To by samozřejmě znamenalo zcela bezprecedentní konflikt zájmů a zneužití pravomocí vyplývajících z vládní funkce.

Andrej Babiš (ATEO)

„Ano. Trvalo to dlouho. Na základě tohoto auditu jsem měl různá stanoviska a víceméně to byla válka úředníků. A ministr se musí zorientovat. Ale podstatné je, že jsem audit nařídil a že proběhl. A nebylo mi doporučeno trestní oznámení, a já ho přesto podal,“ říká Babiš. Zásadně tak odmítl jakékoli pochybení. „Je nepřijatelné a skandální, že někdo zpochybňuje moji roli,“ prohlásil.

Babiš dále tvrdí, že od svého nástupu do funkce podobné operace zakázal. „A stát ušetřil osm miliard na úrocích a půjčil si 120 miliard za negativní úrok,“ řekl.

V letech 2004 a 2005 byl ministrem financí nynější premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), v roce 2009 ministerstvo vedl Miroslav Kalousek (TOP 09) a po něm Eduard Janota.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]