Babiš je popliván, volá pateticky Ovčáček. Pak by měl ale odstoupit. Sám to slíbil

ČTK

Jiří Ovčáček | FOTO: ČTK

Že jsou sociální sítě prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka zběsilou směsicí nadávek, urážek a náboženského blouznění, na to už si všichni tak nějak zvykli. Občas se mu ale povede výrok, nad nímž by bylo dobré zbystřit a který by mezi vším tím spíláním kdekomu, kromě KSČM, do bolševiků, do fašistů a přáním požehnaných nedělí, pondělků, úterků… neměl zapadnout. „Andrej Babiš je… popliván,“ dozvěděli jsme se. No a co řekl Andrej Babiš před šesti lety? Až na mě budou plivat, odstoupím. Tak teď už by to chtělo jen držet slovo.

Když už na to pan mluvčí a ředitel tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky veřejně upozornil, bylo by zajisté dobré vzít jeho slova vážně a zcela seriózně se jimi zabývat.

Psal se rok 2015, bylo léto, čas festivalů, a ty má Andrej Babiš rád. Podobné veřejně přístupné masové akce mu totiž poskytují úžasnou příležitost pro píár zadarmo. Dostaví se, vyfotí se s pár lidmi, nebo třeba taky u pisoáru, jak právě koná potřebu, aby všichni viděli, jak je lidový. Mámo, dyť von je jako my! Zcela záměrně tak za pomoci svých markeťáků budí dojem, že on osobně, lidem milován, má s akcí něco společného, že to on na ni zve své čaulidi, nebo že se na ní nějak podílí.

A právě kolem takových propagačních výletů na festivaly se tenkrát rozhořela vášnivá diskuze, ve které nechyběly ani nepříliš zdvořilé poznámky o tom, kdo by koho čím a jak daleko hnal, kdyby se k tomu přichomýtl, případně o tom, kdo by na koho, z jaké dálky a jak mocně plivl. Andreje Babiše to rozladilo.

Na sociální sítě k tomu tehdy, přesně to bylo 20. června 2015, nechal napsat: „Pokud půjdu na fesťák a budou na mě plivat místo toho, že se se mnou chce dvě stě lidí fotit, půjdu z politiky.“

Twitter Andreje Babiše

A je to. Slovo padlo, a tím se dostáváme k jádru věci. Máme-li věřit Jiřímu Ovčáčkovi – a muži, jenž je, alespoň podle jeho statusů či tweetů, jedna ruka málem se samotným pánembohem, bychom věřit měli –, pak nám sděluje, že právě nastal čas na Babišovo odstoupení. Na sociální sítě pan ředitel tiskového oddělení Hradu totiž 10. února 2021 napsal doslova toto: „Andrej Babiš není dokonalý. Ale záleží mu na lidských životech. Bojuje proti přesile, ostouzen, popliván. Opoziční politici jsou chváleni, vydáváni za vzor ctností. Realita je děsivá. Sobectví, pýcha, mocichtivost. Nezapomínejme a na podzim jim to ve volbách spočtěme!“

Twitter Jiřího Ovčáčka

Je to tam černé na bílém. Popliván. Tedy pokud nemáte nastavený „černý režim“, pak byste to samozřejmě měli bílé na černém. Na závažnosti sdělení tak důležitého muže, jakým je pan Jiří, to ale jistě nic nemění. A to ani v tom případě, že si teď prezidentův mluvčí zjevně přibral jako „vedlejšák“ funkci předního vládního propagandisty či přímo volebního manažera hnutí ANO. Legendární filmový a knižní Dušan Jasánek by se se svými angažovanými verši mohl před Ovčáčkovými údernými výkřiky jít hluboce stydět do kouta.

FCM

„Spočtěme jim to!“ volá pan mluvčí Hradu i Agrofertu a člověk málem vidí tu zdviženou zaťatou pěstičku bývalého redaktůrka rudého komunistického plátku. „Sobectví, pýcha, mocichtivost!“ hřímá dál, a ačkoli přesně tohle sedí právě na předsedu vlády, toho – v Ovčáčkových očích – pronásledovaného bojujícího hrdinu, myšlena je tím samozřejmě zavrženíhodná opozice. A to nejen na tomto světě, nýbrž dokonce i na onom, jelikož v jednom z mnoha svých tweetů na toto téma Ovčáček plamenně hřímá, že opozice „uzavřela smlouvu s Mefistofelem“.

Až takhle je to zlé. Opozici čeká peklo. Vloudí se sice otázka, zda se pan mluvčí nebojí brát si do úst tohoto pekelného „Pána lží“, když je to právě jeho světský pán Miloš Zeman, kdo je stále a stále, často a aktuálně i soudně usvědčován z nehorázných lží. O zatím nepřiznaném šéfovi Andreji Babišovi ani nemluvě. Ten lže tak lehce jako dýchá. Ale takové detaily Jiří Ovčáček neřeší.

Podstatné nyní je, že Andrej Babiš je popliván. To bude napínavé, jestli se podle toho zařídí, splní své slovo z léta 2015 a odejde z politiky. Měl by. Zemanův Ovčáček to konstatoval, a to má svou váhu. Nebo je tomu tak, že k poplivání, o němž se pan mluvčí zmiňuje, musí dojít výhradně a speciálně na festivalu? Či to lze chápat tak nějak obecně? V tom případě – kdy už pan premiér půjde?

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner