Babiš je přesvědčený, že zná kvalitu Sputniku – ruského přípravku, o němž na západ od Česka nikdo nic neví

Premiér Andrej Babiš (ANO)  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Zkušební balonky nasvědčující úmyslu vlády nakoupit z peněz daňových poplatníků ruský přípravek Sputnik V a očkovat jím obyvatelstvo vypouští současný premiérův poradce Roman Prymula už od září. Naposledy tak učinil minulý týden a na včerejší tiskové konferenci se k němu nové přidal i Andrej Babiš. Tato riskantní hra může obyvatele České republiky ještě vyjít pěkně draho.  

„Poslední informace jsou, že je velice kvalitní,“ prohlásil Andrej Babiš o přípravku Sputnik V v závěru středeční tiskové konference, aniž by k tomuto tvrzení uvedl jakýkoliv zdroj. Zjevný tlak na dovoz ruského přípravku narůstá v době, kdy prestižní časopis The Lancet z nějakého důvodu publikoval slibně vyznívající data z údajné ruské studie. Pokud Babiš vycházel z těchto informací, pak je k nim třeba dodat dvě zcela zásadní upřesnění. 1. Testování není dokončené, jedná se pouze o průběžné výsledky. 2. Data podle Lancetu pocházejí výhradně z ruské studie, provedené ve 25 nemocnicích a poliklinikách v Moskvě.

Jediné informace tedy pocházejí z Ruska, neboli ze země, která ještě nedávno provozovala státem řízený doping a která čelí vážnému podezření, že z popudu svého vůdce Vladimira Putina tráví režimu nepohodlné vlastní občany. Je to stát, jehož speciální jednotky v roce 2014 přepadly ukrajinský poloostrov Krym, což oficiální místa následující měsíce jednoznačně popírala, aby posléze Putin jejich příslušníky osobně vyznamenal. Jen těchto několik příkladů vylučuje možnost nekriticky přejímat jakékoli oficiální údaje z Ruska a jasně vypovídá o tom, že tvrzení o přípravku Sputnik V je třeba zrevidovat standardní procedurou v nezávislých testech, které v Evropské unii může provést jediná instituce – Evropská léková agentura EMA.

Babiš to ale vidí trochu jinak a má pro to fascinující odůvodnění. „My preferujeme, aby Evropská léková agentura to schválila velice rychle. Já samozřejmě v pátek letím do Budapešti za Viktorem Orbánem, který se vydal touto cestou, abychom zjistili všechny informace, jakým způsobem to maďarská strana řeší (…) já jsem s maďarským premiérem často v kontaktu, mluvím s ním a je potřeba se podívat, jestli ty vakcíny jsou bezpečné z hlediska zdraví, a je úplně jedno, jaký mají původ.

Ještě jednou: přípravek, o němž Andrej Babiš mluví, je z Ruska, a českému premiérovi je to jedno. Premiér o něm má oficiální informace pouze z Ruska, a nakládá s nimi, jako by šlo o hotovou věc. „Tady se vychází z toho, že data nasbíraná Rusy v Rusku jsou zaznamenána a vyhodnocena poctivě. Já jim nevěřím, já bych chtěl vidět zopakované hodnocení se stejnou vakcínou v jiné zemi,“ komentuje v reakci na žádost deníku FORUM 24 šéfredaktor Zdravotnického deníku a bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt výše zmíněnou zprávu z časopisu Lancet.

FORUM 24 (archiv)

Výrobce si u EMA podal žádost o registraci, ta ale ještě nezačala, neboť ani testy nejsou dokončené. Jak upozornil Tomáš Cikrt, pokud by zmíněná agentura přípravek Sputnik vůbec posuzovala, trvalo by to podobně jako u přípravku AstraZeneca mnoho měsíců, a nejspíše ani v létě by nebylo hotovo. Tou dobou už ovšem bude s nejvyšší pravděpodobností dostatek západních vakcín.

Pokud by Česko chtělo obejít EMA a Sputnik by posuzoval jen Státní ústav pro kontrolu léčiv, tato instituce by podle Cikrta nebyla nestranná. „Obávám se, že bude pod obrovským politickým tlakem. Ředitelku SÚKLu je možné donutit k rezignaci, pokud nebude vstřícná, ruská pátá kolona je u nás velmi silná,“ naznačil.

V případě EMA je situace jiná. Na její chod dohlížejí zástupci mnoha zemí a případné tlaky národních vlád tudíž dokáže odstínit.

Ani registrace EMA ovšem konkrétní vlastnosti ruského přípravku nezaručí. Výrobce totiž  nedostatečné domácí výrobní kapacity bude pravděpodobně doplňovat kapacitami indickými, které už nechvalně prosluly nízkou kvalitou generických léků. Z tohoto důvodu by byla každá z dávek příslovečnou sázkou do loterie, neboť by hrozila velice rozmanitá kvalita. „Pokud schválí ruskou vakcínu EMA, tak je možné s ní očkovat i u nás. Já osobně se ale ruskou vakcínou očkovat nedám,“ uzavírá Cikrt a zastánců ruského přípravku se řečncky ptá – kolik užíváte, nebo jste kdy v životě užili ruských léků…

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]