Babiš je zbabělec, který se bojí Zemana

Prezident republiky Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš - dva populisté těžkého kalibru (ČTK)

Prezident republiky Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš - dva populisté těžkého kalibru | FOTO: ČTK

Premiér Andrej Babiš a de facto neomezený vládce hnutí ANO není člověkem na svém místě a neumí se chovat jako chlap. Z postu předsedy vlády měl už dávno zmizet. Naposledy jsme se o tom přesvědčili při jeho lavírování v kauze jmenování ředitele Bezpečnostní informační služby. On dobře věděl, že současnému řediteli BIS plukovníku Michalu Koudelkovi končí jeho pětileté funkční období 15. srpna.

Já se domnívám, že jmenování šéfa této instituce je klíčové pro naši národní bezpečnost a povinností vlády bylo už dávno před tímto datem zajistit nového ředitele BIS, a to buď prodloužením mandátu plukovníku Koudelkovi, nebo jmenováním někoho jiného.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Upřímně řečeno, současný šéf BIS by měl na na svém postě zůstat. Už jenom proto, že tato služba dosahuje výborných výsledků, jak jsme se o tom mohli přesvědčit při nedávné kauze Vrbětice, kdy odhalila dvoji ruských agentů, kteří  vyhodili zdejší muniční sklad do povětří. Následkem toho museli opustit ruskou ambasádu v Praze další diplomaté a počet ruských špionů v České republice se výrazně snížil. To je přece významný úspěch. Kreml utržil pořádnou ránu  a jeho hysterie potvrzuje, že jsme mu šlápli na kuří oko. Když si k tomu připočteme fakt, že práci BIS oceňuje jako výbornou i jedna z nejlepších tajných služeb na světě, izraelský Mossad, tak je jasné že ředitel BIS odvádí svoji práci dobře.

Sama Babišova vláda jej opakovaně navrhla prezidentu Miloši Zemanovi k povýšení na generála. Tomu však zabránila pouze zemanovská ješitnost, poněvadž tomuto duševnímu trpaslíkovi, který dočasně obývá Pražský hrad, vadí, že BIS šlape na paty ruským a čínským agentům.

Více svědků potvrdilo, že Zeman tlačil na Babiše ve stylu: pokud jmenuješ Koudelku do čela BIS na další období, tak nepočítej s mojí podporou ve  volbách do poslanecké sněmovny.

A Babiš se podle všeho zalekl. Jenomže zase nechtěl před veřejností vypadat jako úplný zbabělec, a tak si vymyslel řešení ve stylu chytré horákyně – ani nahá, ani oblečená – a jeho vláda tak jmenovala Michala Koudelku do čela BIS dočasně. Trvalé jmenování by měla na podzim provést až nová vláda, která vzejde z voleb.

Ovšem tímto řešením jenom dokázal, že se bojí otevřeně vzepřít Hradu. Přitom prezident republiky nemá ve jmenování šéfa této tajné služby žádné pravomoci, to je pouze v kompetenci vlády. O to víc je chování  Andreje Babiše odpornější a ustrašenější.

Tímto alibismem si však rozhodně nikoho nezískal a poštval si proti sobě dokonce i komunisty, kteří donedávna drželi jeho vládu na vodou. Poslanec za rudou partaj Zdeněk Ondráček uvedl, že premiér ukázal svoji slabost, když se snažil vyhovět všem stranám, místo toho, aby vláda v této věci jasně rozhodla.

Premiér Babiš tak sobecky obětoval úzký stranický prospěch nad zájmy České republiky. A to je moc špatně.

Autor je středočeský krajský zastupitel za ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]