Babiš jel vlakem. Státní dopravce mu připravil zvláštní vagon

FB Andrej Babiš

Andrej Babiš a vicepremiér Karel Havlíček ve zvláštním vagónu ČD. Zbytek vlaku sestává z nejhorších vagónů, které dopravce má | FOTO: FB Andrej Babiš

V českých rychlících běžně poskakují vagony z 80. let. Jakmile se ale na cestu vydal premiér Babiš, České dráhy pohotově zařadily nový a náležitě vybavený vůz. Ilustruje to stav, kdy politika rozdávání peněz slevami na jízdném umožňuje západní standardy ponejvíce jen v rámci Potěmkinových vesnic.

Zásuvky, klimatizace a wi-fi, tedy dnes už zdaleka nejen na Západě běžné vybavení rychlíků, zůstane v Česku pravděpodobně ještě po léta v kategorii nedosažitelného luxusu či dílem náhody. I zásuvky jsou řečí webu ČD jen ve „vybraných“ rychlících. Je jedině dobře, jestliže národní dopravce dokáže zajistit aktuální standardy alespoň v jednom vagonu a v situaci, kdy je na cestě vysoce postavený politik, zároveň to ale ilustruje přetrvávající neutěšenou situaci.

Případ, na který upozornil web Zdopravy.cz, nastal v rychlíku 707 Lužnice z Prahy do Českých Velenic. Vlak sestavený z vagonů z 80. let, v nichž provozovatel nechal vyměnit jen potahy, zahrnoval i řádně vybavený vagon typu Bdpee. Stalo se tak právě kvůli cestě premiéra Babiše a ministra dopravy Karla Havlíčka do Benešova, během níž dotyční politici slibovali delší vlaky a prodlužování nástupišť na odpovídající rozměry. Fotografií z jednání v moderním vagonu využili k propagaci jak vládní politici, tak i samotný dopravce. Vědomí, že na předmětné trase České dráhy provozují jen vlaky složené z vozů řady A, B a BDs, které jsou podle informací zmíněného webu Zdopravy.cz tím „nejhorším, co České dráhy cestujícím na rychlících nabízejí“, zanechává na této prezentaci zvláštní pachuť.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner