Babiš již může nahlédnout do spisu k vyšetřování Čapího hnízda. Detektiv učinil poslední krok před uzavřením vyšetřování

Andrej Babiš (ANO)  (ČTK)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Kauza Čapí hnízdo zamířila k poslednímu kroku před uzavřením vyšetřování, ve kterém je obviněn předseda vlády Andrej Babiš (ANO) a bývalá manažerka Agrofertu Jana Mayerová. Čelí vyšetřování, zda bylo přidělení téměř padesátimilionové dotace na stavbu Čapího hnízda oprávněné. Jak upozornil server Seznam Zprávy, detektiv Pavel Nevtípil pozval Babiše i Mayerovou a jejich advokáty, aby se seznámili se spisem.

Pavel Šafr – kniha Češi mezi pravdou a lží (archiv)

Premiér Andrej Babiš, případně jeho advokát, byl k nahlédnutí do spisu pozván 25. května. Mayerová o den dříve. Jakmile dojde k prostudování dokumentu, policejní vyšetřovatelé jej odešlou na státní zastupitelství. Spis by měli podle zdrojů Seznam Zpráv předat žalobci Jaroslavu Šarochovi již na konci května. Pražský detektiv Pavel Nevtípil navrhne státnímu zástupci podání obžaloby.

Policejní vyšetřovatelé zjištění nijak nekomentovali. „Žádnými odhady v tomto směru nedisponuji,“ uvedl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Vyšetřování případu Babišova dotačního podvodu v prosinci 2019 zvrátil šéf žalobců Pavel Zeman. Zrušil tehdy rozhodnutí státního zástupce, který obvinění Babiše a Mayerové původně zastavil. Vyšetřování se tak vrátilo do Prahy k dozorovému státnímu zástupci. „Není důkazní situace na to, aby mohla být věc obžalována, nebo zastavena,“ uvedl tehdy Zeman.

Lhůta byla nakonec prodloužena celkem čtyřikrát – nejdříve do srpna 2020, poté do konce roku, pak do února 2021.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]