Andrej Babiš junior se omluvil Miroslavu Kalouskovi namísto svého otce

Andrej Babiš junior (Pavel Šafr, FORUM 24 / se souhlasem autora)

Andrej Babiš junior | FOTO: Pavel Šafr, FORUM 24 / se souhlasem autora

Syn českého premiéra Andrej Babiš mladší se za svého otce omluvil Miroslavu Kalouskovi. Předseda vlády bývalého šéfa TOP 09 v minulosti označil za „ožralu“ a „zloděje zlodějského“, který rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“. 

Podle středečního rozhodnutí Okresního soudu pro Prahu-západ se premiér Kalouskovi za svá slova omlouvat nemusí. „Žalovaný se svých výroků dopustil na půdě parlamentu, která zaručuje maximální míru svobody projevu,“ uvedla soudkyně Simona Kačerová s tím, že výroky měly souvislost s výkonem pravomoci předsedy vlády. Verdikt ale není pravomocný.

Za svého otce se proto omluvil Andrej Babiš mladší. „Rozhodl jsem se, že se omluvím panu Miroslavu Kalouskovi za neslušné výrazy Andreje Babiše, že je ,ožrala a zloděj zlodějská‘, který ,zabil lidi cez padáky‘. Pane Miroslave Kalousku, omlouvám se vám a zvu vás na pivo,“ napsal na twitteru premiérův syn.

„Vy se opravdu omlouvat nemusíte, já nevěřím, že jsme zatíženi hříchy svých otců. Ale je to od vás moc milé a na pivo půjdu rád,“ reagoval na omluvu Babiše juniora Kalousek.

Šéf hnutí ANO se do Kalouska pustil v roce 2018 před hlasováním o důvěře vlády hnutí ANO a ČSSD. Loni soudkyně Kačerová o omluvě rozhodla přesně naopak. Tedy tak, že Babiš nese osobní odpovědnost. Omluvit se tak podle soudu měl už v minulém roce, a to jak ústně, tak i písemně. Odvolací senát pak ale rozsudek zrušil. 

Babiš junior si převzal medaili

Syn premiéra Babiše si ve čtvrtek převzal medaili od starosty pražské městské části Řeporyje Pavla Novotného. „Medaili obdržel za svou odvahu, s jakou se pustil do boje za své očištění, do boje s mafií, jakou si nikdo neumí představit, do boje s vlastní rodinou,“ oznámil Novotný na sociálních sítích s tím, že jde o prvního cizince, který ji od městské části obdržel.

„Andrej je můj kamarád. Kamarádům se medaile dávat nemají. Ale když to dělá pan prezident se státními vyznamenáními… Udělal jsem to pro jednou také. Je to mé výsostné právo a má odpovědnost a já věřím, že toto mé rozhodnutí budete jako občané Řeporyjí když ne schvalovat, tak alespoň respektovat,“ pokračuje starosta.

„Byl jsem šokován, když Andrej projevil vůli přijet osobně. Byl nesmírně vděčný a přijat na úřadu s nejvyššími poctami, přivítání před radnicí starostou se závěsným řetězem se znakem městské části náleží jen primátorovi a prezidentům. I to jsem porušil,“ dodal Novotný s tím, že si to Babiš junior zaslouží.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]