Babiš koalice s komunisty neřeší. Proč taky, návrat ke kořenům se mu líbí

Zbyněk Pecák

Andrej Babiš | FOTO: Zbyněk Pecák

Majitel hnutí ANO se snaží budit dojem, že nevládne své politické firmě autoritářskou rukou a některá rozhodnutí nechává na svých podřízených. Dokazovat to mají Babišovy výroky o tom, že se nestará, jak probíhají koaliční jednání po komunálních volbách. Kdo však sleduje premiérovo vládnutí, dobře ví, že bez jeho souhlasu se neobejde žádné rozhodnutí jeho politických zaměstnanců.

Když kandidáti hnutí ANO na billboardech sdělovali občanům, že mají číslo na Babiše, vyslali tím jasný vzkaz: „Když budeme chtít něco rozhodnout, raději zavoláme šéfovi“. Proto se těžko věří tomu, že by koalice s komunisty, které vznikly již ve dvou městech měli na svědomí pouze zdejší zástupci ANO.

Babiš při jednáních v Praze a Brně Babiš jasně ukázal, že koaliční jednání sleduje a každé ztracené město, kterému chtěl za pomoci svých lidí vládnout, ho rozčílí. Nyní se ovšem snaží zbavit odpovědnosti a kontroverzní koalice s komunisty komentuje tak, jako by se vůbec nejednalo o jeho hnutí.

„Jsem premiér a řeším jiné věci, než jsou koalice. O žádné spolupráci s komunisty nevím, je mi to jedno,“ komentoval na tiskové konferenci po jednání vlády situaci Andrej Babiš.

Těžko se tomu ovšem věří. Nejen, že je předseda ANO ve svém hnutí neomezeným vůdcem, ale také je zřejmé, že kamarádíčkování se s komunisty mu nevadí. Vždyť i při sestavování vlády přišel s nabídkou, která se nedá odmítnout, právě za šéfem KSČM Vojtěchem Filipem.

Říká se, že stará láska nerezaví a pro vztah Babiše a komunistů to platí zcela. Bývalá partaj ministerského předsedy je totiž jedním z hlavních důvodů, proč se mu v byznysu a později v politice tolik daří. Pokud Babiš tvrdí, že o ničem neví a jde to mimo něj, nemluví pravdu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner