Babiš kritizoval odborníky, prý dávají doporučení příliš pozdě. Bohužel lže, ohradili se

Andrej Babiš (Evropská unie)

Andrej Babiš | FOTO: Evropská unie

Předseda vlády Andrej Babiš v souvislosti se zmatky okolo rozvolňování zkritizoval odbornou skupinu vědců, která vládě radí s přijímanými protiepidemickými opatřeními. Skupina vědců se však proti jeho slovům ohradila. Premiér podle nich lže.

„Pan premiér v Čau, lidi bohužel lže. MeSES se dozvěděl o opatření 10/20 z médií. Předem jsme byli žádáni o konzultaci ZOO, trhů a okresů nic dalšího. Na poslední chvíli šlo na vládu 10/20. S premiérem jsme to takto komunikovali, ví, že jsme byli informováni jinak,“ napsal na svůj twitterový účet sociolog Martin Buchtík, který je jedním z členů Mezioborové skupiny pro epidemické situace.

FORUM 24 (archiv)

Ta vládě radí s přijímanými protiepidemickými opatřeními a právě do ní se předseda vlády Andrej Babiš opřel ve svém nedělním pořadu Čau, lidi. Prý dává doporučení ministru zdravotnictví pozdě. Babiš dodal, že to není úplně chyba, ale vláda musí dát jiná pravidla. Promluvil tak v souvislosti s opatřením, které vláda schválila 6. dubna a mělo začít platit od nadcházejícího pondělí.

Souviselo s možností setkávání deseti lidí uvnitř a dvaceti lidí ve venkovních prostorách. Toto opatření však vědci zkritizovali, protože je vysoce rizikové kvůli dalšímu přenosu epidemie koronaviru. O opatření se navíc dozvěděli z médií. „Byli jsme, mírně řečeno, rozčarováni,“ uvedl sociolog Martin Buchtík.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) pak v pátek odpoledne informoval, že na základě nesouhlasu MeSES navrhne vládě zpřísnit toto rozvolněné pravidlo a upraví ho na na dva lidi venku i uvnitř.

„Koncem týdne skupina MeSES začala křičet, že je zásadně proti, pan ministr to nějakým způsobem upravil a teďka zase křičí sportovci a já jim rozumím a taky s nimi budu dneska mluvit,“ uvedl Babiš.

K vyvrácení jeho slov se přidal i další vědec Jan Kulveit, působící na Oxfordské univerzitě. Uvedl, že skupina MeSES se k uvolňování opatření, k němuž mělo dojít 12. 4., vyjádřila už 1. 4. a doporučila nerozvolňovat v současné situaci nic kromě škol. „Tedy už předem. Mezi 1. 4. a 5. 4. ministerstvo zdravotnictví požádalo o stanovisko k ZOO a botanickým zahradám, ne k akcím. O tom, že vláda přijala akce uvnitř/venku 10/20 lidí, se členové skupiny dozvědeli z tiskové konference 5. 4. večer. Neformálně jsme na to, že to je podle nás zásadní problém, ministerstvo upozornili 6. 4. ráno,“ shrnul Kulveit.

„Myslím, že na skupinu odborníků, která pro stát konzultuje pro bono kromě svojí normální práce po večerech a nocích, je to dosti svižné tempo. Představa, že by taková skupina mohla nebo dokonce měla předvídat, co vše by mohl někdo v rozporu s odborným názorem někam napsat, a vyjadřovala by se k podobným budoucím rozhodnutím preemptivně, mi přijde dost neobvyklá,“ dodal s tím, že doufá, že další změny opatření budou konzultovány již ve fázi plánu. Procesy na ministerstvu se podle něj musí změnit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner