Babiš kritizuje EU kvůli nedostupnosti vakcín. Ministerstvo ale přiznává, že by ČR bez EU neměla šanci

ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Redakce EURAKTIV.cz přinesla prohlášení ministerstva zdravotnictví, kde úřad přiznává, že by bez pomoci EU Česká republika nebyla schopná pro své občany zajistit dostatek vakcín proti koronaviru.

„Vzhledem k omezenému množství vakcín je trh s nimi velmi omezen. EU jako celek má daleko silnější vyjednávací pozici a dosahuje tak i řádově nižších cen,“ řekla mluvčí ministerstva Barbora Peterová redakci EURACTIV.cz.

ČTK

Je tomu přitom teprve den, co premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro deník Právo Evropskou unii kritizoval, protože podle něho při vyjednávání o vakcínách zaspala. Za nedostatek očkovacích látek podle něho může především Evropská komise a její zdlouhavý schvalovací proces. Izrael a Velká Británie jsou podle něho ve výhodě především proto, že se rozhodují samostatně.

Ačkoliv je samostatné objednávání vakcín faktorem, který proces skutečně urychluje, z dlouhodobého hlediska je pro členské státy výhodnější společný postup jednotné EU, vysvětlila eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová. Kromě řádově nižších cen díky silnější pozici EU na trhu se tak předejde i vzájemnému přetahování se členských států o vakcíny, při němž by Česká republika vzhledem ke své velikosti neměla dobré postavení.

Na dotaz redakce EURAKTIV, jestli Česká republika byla schopná si vakcinaci obyvatel zajistit sama, ministerstvo odpovědělo jasně. „Česká republika by si sama vakcíny v dostatečném množství neobstarala,“ řekla Peterová.

Diskuze o vakcínách by se neměla omezovat jen na jejich získání, ale také distribuci. Země potřebuje silnou očkovací strategii, v čemž je Česká republika za mnoha ostatními zeměmi, včetně členských států Evropské unie, stále pozadu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner