Babiš, Kulhánek, Ovčáček. Stateční pejsci přiběhli zvednout nožičku nad těmi, co už leží na zemi

Andrej Babiš a Radek Vondráček (oba ANO) (ČTK/Kamaryt Michal)

Andrej Babiš a Radek Vondráček (oba ANO) | FOTO: ČTK/Kamaryt Michal

Stejně jako v posledních dnech plní média zprávy o tom, jak neslavný, leč vrchovatě zasloužený konec bere skandální Mynářovo panování na Hradě, množí se „hrdinská“ prohlášení těch, kteří ještě nedávno šli hradní suitě neochvějně na ruku. A protože soudnému člověku už musí být jasné, že s tímhle vším je konec, honem honem se přihnali přihřát si polívčičku a vlísat se nově nastupující vládě. Končící předseda vlády Andrej Babiš, ministr zahraničí Jakub Kulhánek, a na jiné už hází vinu dokonce i věrný hradní Jiří Ovčáček, aby náhodou neulpěla na něm. Kdo jim to ale má věřit? Aneb, jak pravil král v Hamletovi: Běda, pozdě již!

Prach zvířený skandálním odhalením otřesných – a dost možná i trestných – rusko-mafiánských praktik, které zřejmě již dlouho vládly na Hradě, k němuž významnou měrou přispěla zpráva Ústřední vojenské nemocnice adresovaná senátu, ještě ani zdaleka neulehl. Už teď se ale o překot ženou „hrdinové“, aby si kopli do těch, kteří už – jak se zdá – bezpečně leží na lopatkách. Všichni ti, kteří trojce Mynář, Nejedlý a Ovčáček až dosud zdatně pomáhali nebo alespoň zachovávali hrobové mlčení bez náznaku kritiky. Najednou jí mají plná ústa a pokoušejí se hrát rozhodné a rozhořčené politiky, kteří o ničem nevěděli, ale teď budou konat. Kdo jim to ale má teď najednou věřit?

Koalice SPOLU ()

Bombu odpálila oficiální zpráva Ústřední vojenské nemocnice, zaslaná předsedovi senátu Miloši Vystrčilovi a obsahující odpověď na jeho dotaz, zda je prezident republiky Miloš Zeman schopen vykonávat povinnosti příslušející jeho úřadu. Tou odpovědí bylo jasné ne. Na tiskové konferenci jsme se pak od předsedy Vystrčila doslova dozvěděli:

Sdělení první: Dle názoru Ústřední vojenské nemocnice není Miloš Zeman, prezident republiky, v současné době ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Sdělení druhé: Dle názoru Ústřední vojenské nemocnice je vzhledem k charakteru základního onemocnění dlouhodobá prognóza zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana hodnocena jako krajně nejistá, a tím i možnost návratu k výkonu pracovních povinností v následujících týdnech je hodnocena jako málo pravděpodobná. Sdělení třetí: S názorem, stanoviskem Ústřední vojenské nemocnice Praha na zdravotní stav prezidenta republiky byl ve středu 13. října, brzy dopoledne, seznámen inženýr Vratislav Mynář, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky, kterému bylo rovněž stanovisko předáno v písemné podobě.“

A bylo to. Rázem všichni věděli, že ve chvíli, kdy Mynář bezobsažně řečnil na své tiskové konferenci –  jak jinak než se zákazem novinářských dotazů – kterou chvatně vsunul ještě před vystoupení předsedy senátu, zprávu o stavu prezidenta a jeho (ne)schopnosti vykonávat úřad už dávno měl. A co víc. I kdyby ji neměl, pokud je to tak, jak zpráva uvádí – a není jediný důvod nemocnici nevěřit –  musel o Zemanově neblahém stavu vědět už jen z toho prostého důvodu, že se u jeho lůžka pohyboval. Přesto lhal, mlžil, podporoval nesmysly, hrál na emoce a drze prskal na všechny, kdo se od něj dožadovali pravdivých odpovědí. A nejen to. Bez vědomí lékařů či jiného personálu přivedl k Zemanovi předsedu poslanecké sněmovny Radka Vondráčka z Babišova hnutí ANO. Výsledkem byla listina se sporným podpisem Miloše Zemana, jehož pravost teď zkoumá policie. Listina, kterou prezident údajně svolává ustavující schůzi nové sněmovny na den, kdy by se musela konat i bez něho.

Od Vondráčka jsme si po této skandální nemocniční návštěvě vyslechli pohádkovou historku o vtipkujícím panu prezidentovi, který sleduje dění, cituje klasiky a dokonce na něj mrknul. K jeho lůžku pak prý šel v doprovodu policisty. Když to policie rázně popřela, tak verzi změnil s tím, že to bylo v doprovodu Mynáře a nemáme slovíčkařit. Začalo být víc než zřejmé, že dny Vondráčkovy obliby u majitele hnutí ANO jsou sečteny a vidina setrvání na postu šéfa sněmovny se rozplývá. Že je to neudržitelné. A v tom okamžiku nastoupil Andrej Babiš v roli nekompromisního šéfa. Až na to, že to je nejhorší šmíra, špatně sehrané představení. Babiš je prý Mynářovým počínáním nemile překvapen, dovídáme se. A pokud vedoucího Kanceláře prezidenta republiky neodvolá příští premiér, což bude téměř jistě Petr Fiala, nebo Mynář neodstoupí dobrovolně, vyhodí ho on sám, statečný spravedlivý, trestně stíhaný mnohokrát usvědčený lhář Babiš.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

Už i tohle samo o sobě je hořce zábavné – když jeden lhář stíhaný pro podvod vyzývá k odstoupení druhého lháře stíhaného pro podvod. Však taky Mynář odpověděl přesně podle Babišova vzoru, když občané vyzývali k rezignaci jeho. Jen to napsal správně česky. Očividně se mýlí a brzy to zjistí, ale o to teď nejde. Teď tu máme hrdinu Babiše. Když byl v neděli po volbách u Miloše Zemana v Lánech, nevšiml si, že na tom prezident vůbec není dobře? Ani když ho hned poté odvážela špičkově vybavená ambulance zvaná mobilní JIP?

Nic z toho mu ale nezabránilo hodit Mynáře, se kterým zatím ve všem „držel basu“, přes palubu s velikým rádoby pohoršeným šplouchnutím. Na twitteru se Babiš jal bědovat: „Celá ta situace, která tu vznikla, je neadekvátní a nepřijatelná aktivita kancléře Mynáře, proto by bylo nejlepší, kdyby okamžitě rezignoval ze své funkce. To, co předvedl, je absolutně nepřijatelné.“ Dál ale trvá na tom, že on sám neměl o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana žádné informace. Ach tak.

A právě tak se Andrej Babiš zachoval k jednomu ze svých dosavadních největších oblíbenců, Radku Vondráčkovi. Věrnému a až k smrti loajálnímu členovi hnutí ANO, který se za něj rval, abychom tedy citovali volební slogan Babišova hnutí, do roztrhání těla, až k naprosté směšnosti a trapnosti. Nebylo nic, co by pro svého šéfa a majitele hnutí neudělal. Za odměnu ho teď Babiš označil dokonce za užitečného idiota a rovněž jeho elegantně smetl přes palubu. Jako ostatně každého, kdo přestal být ku prospěchu jeho zájmům, nebo je dokonce začal ohrožovat. Je konec jejich éry, přichází něco nového, všichni to vidí, a tak je třeba se pokusit sehrát divadýlko pro prosťáčky a snaživě kopnout do těch, co už se – zásluhou jiných – válí po zemi poražení. Vondráčka už Babiš nechce ani ve vedení sněmovny. První pejsek tak přiběhl a zvedl nožičku. Nad Mynářem, nad Vondráčkem a nakonec i nad Nejedlým.

A už běží i další hrdinný ňafálek. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek pospíšil pro změnu zaštěkat na Martina Nejedlého, který se dlouhé roky roztahoval na Hradě, aniž by kdokoli věděl, co přesně tam dělá. Prý poradce. Jisté byly jen jeho vazby na Rusko – však má taky Putinův portrét na krytu mobilu –  a podivné cesty na vlastní pěst, například od Číny či do Ruska. Při Zemanově oficiální návštěvě Ruské federace v roce 2017 dostal při jednání s Putinem dokonce přednost i před českým velvyslancem, ten musel zůstat za dveřmi. Nejedlý také už skoro osm let využívá diplomatického pasu. Dosud to nikomu z vlády nevadilo. A teď náhle vystupuje ministr Kulhánek a statečně hlásá, že ho Nejedlý musí do sedmi dnů vrátit, jinak mu bude zneplatněn.

Proč až teď, chtělo by se zeptat? Ale přestože je jasné, a je to jistě jasné i ministru zahraničí, že Nejedlý už skončil jako celá ta hradní parta, prokládal Kulhánek celé to prohlášení nesouvislými výklady o tom, jak je vlastně normální, že poradci diplomatické pasy mají. Proč mu ho tedy najednou s povykem berou? Prý proto, že prezident už na žádnou zahraniční cestu nepojede, takže Nejedlý už takový pas nebude potřebovat. Aha.

Knihu Matthewa Qvortrupa zakoupíte na našem e-shopu! (Forum 24)

Ani tady si ale neopomněl přisadit ještě také Babiš. A „upřímně pohoršeně“ najednou po osmi letech vlády žasnout, že neví a nechápe, proč by Nejedlý vůbec měl diplomatický pas mít. Jeho poradci je prý nemají, tak ho nemá mít ani Nejedlý. To je najednou probuzení, že by i Šípková Růženka záviděla.

A pozadu nemohl zůstat ani třetí psíček – prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Ten sice přímo nezvedá nožku nad svými poraženými kumpány, ale zato se snaží hodit na ně veškerou vinu. On nic, on jenom žalmy, to oni, ti zlouni. „Máte špatné informace. V ÚVN jsem po dobu hospitalizace pana prezidenta nikdy nebyl,“ sdělil Deníku N, když byl tázán na okolnosti kolem faktu, že v souvislosti s děním během Zemanova pobytu v nemocnici policie zahájila vyšetřování možných trestných činů proti republice. Nemluvě o tom, že celou věcí se zabývají i tajné služby – BIS a vojenské zpravodajství.

Kdo je sám špinavý až za ušima, se teď pokouší část té špíny hodit na jiné špinavce. Moc hezké. Přitom to byl právě mluvčí Ovčáček, kdo aktivně šířil do prostoru bláboly o prezidentovi, který si pochutnává na buchtách a objednává si klobásky. A zapomněl nejspíš i na to, že Mynářovi ochotně statoval i u nedůstojné mlžící „tiskovky“, ke které se dobrovolně, pod nátlakem či za odměnu, to nevíme, propůjčila i Zemanova manželka Ivana a dcera Kateřina.

Celé to kromě zmíněných pejsků, kteří běží pokropit nohavici, pokud jsou si jistí, že je její majitel nemůže nakopnout, připomíná také situaci ze školního dvora. Velcí kluci už mají plné zuby grázla, který se tam dosud nestoudně roztahoval. A tak mu jednoho krásného dne jednu ubalí. A zatímco se grázl po zásluze válí po zemi a drží si nos, přiskotačí zbabělí šmudlínci, kteří mu ještě včera poklonkovali, a když už je spolehlivě na lopatkách, „statečně“ mu jednu přidají a uskočí. V naivní víře, že velcí kluci na všechno zapomenou a vezmou je k sobě do party. Zpod postelí zkrátka lezou hrdinové, kteří najednou s hrůzou sledují, že jejich kámoši už se vezou. Na to jim ale naletí už jen ti nejhloupější.

Aneb jak pravil hlas lidu na sociálních sítích: „Sbalte si buchty, klobásy a Ovčáčkovy plyšáky a běžte. A už se nevracejte.“

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]