Babiš kvůli koronaviru od pondělí zchudl o pět miliard korun

FB A. Babiše

Andrej Babiš | FOTO: FB A. Babiše

Pětistovka nejbohatších lidí světa přišla v uplynulých pěti obchodních dnech kvůli burzovním propadům v souhrnu o 444 miliard dolarů, plyne z dat agentury Bloomberg. To odpovídá 10,3 bilionu korun, což je suma, jež se blíží hodnotě všeho, co česká ekonomika vyprodukuje za dva roky. 

Největší boháče planety zasáhl zejména propad burz, který byl nejdramatičtější od světové finanční krize z roku 2008. Trhy se obávají dopadu šíření koronavirové nákazy na ziskovost firem a podniků, což vede k pádu cen akcií.

Ze všech lidí světa v uplynulých pěti dnech kvůli koronaviru nejvíce zchudl Jeff Bezos, zakladatel a šéf Amazonu. Bezos od pondělí přišel o 11,9 miliardy dolarů neboli takřka o 275 miliard korun. Pokud by o takový majetek přišel nebohatší Čech Petr Kellner, který ovládá skupinu PPF, byl by už na mizině. Kellnerův majetek má nyní podle agentury Bloomberg hodnotu 11,8 miliardy dolarů (zhruba 272 miliard korun).

Kellner kvůli koronaviru přišel od pondělí zhruba o 18,5 miliardy korun. Majetek Andreje Babiše, toho času českého premiéra, se v uplynulých pěti dnech podle Bloombergu scvrkl skoro o pět miliard korun. V letošním roce, od začátku ledna, ovšem Babiš zchudl podle Bloombergu už o více než devět miliard korun.

Pavel Hofman

Proti ztrátám těch vůbec nejbohatších lidí na světě jsou to ovšem jen „drobné“. Po Bezosovi je druhý v pořadí nejrychleji chudnoucích Bill Gates, spoluzakladatel Microsoftu, jehož majetek se podle Bloombergu ztenčil o deset miliard dolarů, v přepočtu zhruba o 231 miliard korun. Třetí v pořadí je Bernard Arnault, jenž stojí za značkami jako Christian Dior nebo Louis Vuitton. Francouz Arnault je vůbec nejrychleji chudnoucím Evropanem, jelikož od pondělí přišel v přepočtu o 210 miliard korun. Elon Musk, šéf Tesly, pak zchudl o 208 miliard korun a legendární investor Warren Buffett o 203 miliardy korun.

Špatné zprávy pro boháče tím ale nekončí. V pondělí zřejmě akciové trhy na svůj dosavadní propad navážou. Dnes totiž vyšlo najevo, že výroba v Číně se v únoru kvůli koronaviru propadla ještě více, než se čekalo. To ohrožuje letošní celosvětový ekonomický růst, ziskovost firem napříč planetou a v důsledku také jmění nejbohatších byznysmenů.

Kdo od pondělí celosvětově nejvíce zchudl (podle Bloombergu):

  1. Jeff Bezos                          o 275 miliard korun
  2. Bill Gates                           o 231 miliard korun
  3. Bernard Arnault             o 210 miliard koeun
  4. Elon Musk                         o 208 miliard korun
  5. Warren Buffett                o 203 miliardy korun

Pro srovnání: Nejbohatší Čech Petr Kellner přišel zhruba o 18,5 miliardy korun a premiér Andrej Babiš o necelých pět miliard korun.

Autor je hlavním ekonomem CZECH FUND.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner