Protikorupční organizace Transparency International Německo kritizuje vážné mezery v německém rejstříku skutečných majitelů (Transparenzregister), kvůli nimž Andrej Babiš není v rejstříku vedený jako skutečný majitel českého holdingu Agrofert, ačkoliv má předmětná skupina v Německu významnou dceřinou společnost.
Německá pobočka uvedené protikorupční organizace si informace o Babišově vlastnictví holdingu Agrofert dohledala v britském i slovenském rejstříku skutečných majitelů. „Babiš je nejen skutečným majitelem skupiny Agrofert, ale z jeho postavení vyplývá, že je i ovládající osobou celého holdingu,“ zorientovala se snadno. Babišovi se v Německu „díky nedostatečnému ověření ze strany příslušných orgánů podařilo zakrýt své osobní i ekonomické vazby na společnost převodem do dvou svěřenských fondů,“ popisuje zastírací manévr českého premiéra německá Transparency International (TI), která nezveřejnění úplného majetkového uspořádání v německém rejstříku označila za nepřijatelné.
Smyslem požadavku, že skutečný majitel musí být dohledatelný, je snaha omezit nezákonné finanční toky, jako je například legalizace nezákonných příjmů. „Německý rejstřík zaznamenává vlastnické vztahy jen povrchně, přičemž údaje často nejsou ověřovány,“ komentuje německý systém Stephen Klaus Ohme, finanční expert TI Německo.
Potíž je podle něj i v tom, že ani na úrovni Evropské unie není výměna informací s ostatními vlastnickými rejstříky dostatečná. Aby bylo možné světově propojenou ekonomiku spravovat, je podle německé TI třeba národní rejstříky v Evropské unii synchronizovat.
TI Německo doporučuje:
Ověřovat údaje o skutečných majitelích příslušnými orgány.
Umožnit přístup k informacím o vlastnické struktuře bez poplatků a předchozí registrace.
Uzpůsobit strojově čitelné datové sady pro rozsáhlé analýzy záznamů v registrech.
Napravit mezery v rejstříku tak, aby bylo možné nahlašovat fiktivní či nepravdivé „oprávněné osoby“.
Napravit chybějící vyšetřovací povinnost v německém rejstříku skutečných majitelů.
Český holding Agrofert vlastní německou chemičku SKW Stickstoffwerke Piesteritz GmbH. Tento největší výrobce močoviny a amoniaku v Německu je významnou dceřinou společností Agrofertu. V červnu 2018 potvrdila česká pobočka Transparency International informaci, že Babiš je skutečným majitelem i ovládající osobou holdingu Agrofert. Přesto podle vyšetřování Transparency International není premiér Babiš se společností sídlící ve Wittenbergu veden v německém rejstříku.
Před zavedením zákazu vyplácení evropských dotací politikům ve střetu zájmů převedl Babiš své akcie do dvou svěřenských fondů, které založil a jejichž je konečným beneficientem. „Skrze svěřenské fondy premiér může dále vést a ovládat celou skupinu firem,“ připomíná TI Německo.
Navíc jeho žena Monika Babišová sedí v dozorčí radě, která má dohlížet na fungování holdingu. „Společně s výkonným ředitelem Agrofertu Zbyňkem Průšou je Babišová vedena také jako skutečný majitel chemičky SKW Stickstoffe Piesteritz GmbH, zatímco její manžel není,“ poznamenává německá pobočka citované protikorupční organizace.