Babiš kvůli změně volebního zákona napadl Rychetského a fabuloval o údajném politickém obchodu

ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Premiér Andrej Babiš ostře zkritizoval rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. Babiš kvůli tomu přímo napadl předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského.

Předseda vlády zrušení ústavně nekonformní části volebního zákona označil za účelové politické rozhodnutí a termín vyhlášení změny za úmyslně načasovaný do období před volbami. Ústavní soud se podle něj snaží ovlivnit politickou situaci v zemi a otřásá důvěrou lidí v ústavní systém. Vlády budou neakceschopné, sněmovna nefunkční, bude nemožné dosáhnout ústavní většiny, prohlásil k důsledkům změny.

Premiér zároveň nevybíravě napadl předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, který podle něj není nestranným ústavním soudcem. Neseděl jsem 18 let na jedné židli, prohlásil v narážce na jeho dlouholeté působení u předmětné instituce. Bez jakéhokoli důkazu poté označil rozhodnutí soudu za zpolitizované a po vzoru dezinformačních platforem formou doporučení podsunul možnost, že důvodem je zákulisní politický obchod dotyčného s jednou z demokratických stran. Tuto fabulaci STAN jednoznačně odmítá jako lživou.

To, že STAN někomu něco nabídl, je mentální svět pana premiéra, který, doufejme, skončí už tento podzim. To jsou kšefty něco nabídnout, něco dostat, takhle on funguje a není schopen nahlédnout, že ostatní tak nefungují, reagoval pro deník FORUM 24 předseda Vít Rakušan. Nic jsme panu Rychetskému nenabídli, a pokud jsme se v rámci hnutí STAN bavili o nějaké prezidentské nominaci do budoucna, tak on se  neobjevil ani v nějaké širší diskuzi, takže to je čistokrevná lež pana premiéra, který je prostě lhářem, konstatoval Rakušan.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner