Babiš láká komunisty, aby mu pomohli na Hrad. Je třeba tomu zabránit

Premiér Andrej Babiš (ČTK)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Spekulace o touze Andreje Babiše stát se dalším prezidentem České republiky stále sílí. Ačkoliv končící premiér svou kandidaturu na Hrad dokola odmítá, je už téměř jisté, že se voleb zúčastní. Musí, pravděpodobnost, že ho dostihne jeho minulost, je totiž tak vysoká, že nejde riskovat. Proto se nyní Babiš snaží sehnat podporu kdekoliv, i u voličů komunistů.

Svým způsobem to dává logiku. Pokud chce majitel hnutí ANO skutečně vystřídat ve funkci Miloše Zemana, musí především oslovit jeho elektorát. Pouze voliči jeho politické firmy by totiž nemuseli na úspěch v prezidentských volbách stačit. Pokud ovšem Babiš dokáže zaujmout i komunisty, sociální demokraty a okamurovce, mohla by mu snaha o získání pětileté imunity nakonec vyjít.

Týdeník FORUM (Lucie Batková / FORUM 24)

Právě ochrana před rukou zákona je totiž největším lákadlem, které dosluhujícího předsedu vlády tolik fascinuje na možnosti získat post hlavy státu. Když už Babiš nemůže aktivně vyvíjet nátlak na státního zástupce, který rozhodne, zda kauza Čapí hnízdo dojde až k soudu, musí zvolit jinou variantu, jak se vyhnout možnému uvěznění.

I když Babiš stále nepotvrdil, že do souboje o Hrad půjde, z jeho slov je jasné, že k tomu stoprocentně dojde. Nejprve ministerský předseda hovořil o tom, že by ho za svého nástupce nejraději viděl Miloš Zeman, později uvedl, že nechá rozhodnutí na členech svého hnutí. De facto tak přiznal, že bude o post prezidenta usilovat.

Dalším potvrzením je i rozhovor, který Babiš poskytl Právu. V něm sdělil, že voliči ČSSD a komunistů mají jedinečnou šanci do budoucna volit ANO. „Už ty strany nepotřebují a můžou volit nás. Jsme nejsociálnější hnutí, protože hájíme zájmy důchodců, zaměstnanců, sociálně slabších a zdravotně postižených,“ řekl premiér. 

Primárně však necílil na voliče kvůli příštím senátním volbám, které nás čekají v roce 2022, ale kvůli těm, jež se odehrají o rok později, tedy prezidentským. Právě ony budou těmi, do nichž mohou velmi důrazně promluvit podporovatelé dvou levicových stran, které se letos nedostaly do poslanecké sněmovny.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Jak voliči komunistů, tak sociální demokracie totiž dlouhodobě patřili mezi fanoušky Miloše Zemana a v prezidentských volbách měla současná hlava státu jejich jistou podporu. Socialisté jej měli za strůjce největších úspěchů ČSSD, voličům KSČM zase stačilo, že se Zeman nikdy nevymezoval proti jejich partaji a nebylo mu ani trapné se ukazovat na sjezdech komunistů.

Všechny tyto občany nyní musí Babiš zmobilizovat, aby pomohli na Hrad i jemu. Proto je velmi důležité, aby se podařilo proti kandidátovi Zemanových obdivovatelů postavil člověka, který by reprezentoval zbytek společnosti. Zároveň je však zásadní, aby se zvýšila volební účast. Po zkušenosti z parlamentních voleb je totiž zřejmé, že by to opět mohlo znamenat změnu k lepšímu. Nechceme se přeci zbavit Babiše jako premiéra a muset ho akceptovat jako prezidenta.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]