Babiš lhal o průběhu tajných schůzek s Přibilem. Končí tím jeho politická kariéra?

ATEO

Mafra, mediální dům ze svěřenského fondu Andreje Babiše | FOTO: ATEO

Poté, co se díky tajným nahrávkám provalilo, že Andrej Babiš ovlivňuje články ve svých novinách (nebo se o to přinejmenším pokoušel) a pravděpodobně nahlížel do živého policejního spisu, se snažil z problému vykroutit. Ale nevykroutil se, takže by měl natrvalo odejít z politiky. Jak to, že se dosud ještě ani neomluvil?

Nejprve tvrdil, že nahrávky neslyšel, ale podává trestní oznámení na neznámého pachatele, protože má podezření, že ho někdo tajně nahrával během jeho tajných schůzek s podřízeným novinářem. Od Babiše je velmi nezodpovědné, že si nejdříve nahrávky neposlechl. Evidentně se bál, co by na nich zaslechl.

Následně mu však úryvek z nahrávek i přes jeho odpor pustila v přímém přenosu televizní stanice ČT24, díky čemuž byl donucen si je nakonec poslechnout celé. Místo omluvy se však dále vykrucoval jako malé dítě.

Tvrdil, že nahrávky jsou sestříhané, čímž se snažil prokázat, že se na tajných setkáních bavil se svým novinářem Markem Přibilem o jiných věcech nebo v jiných souvislostech, než z nahrávek vyznívá. Tuto verzi však na DVTV vyvrátil sám Přibil, když potvrdil věrohodnost všeho, co na nahrávkách zaznělo. Babiš se nyní na toto téma odmlčel.

Přibil navíc téměř jistě nebyl iniciátorem schůzek. Přiznal totiž, že se chtěl kvůli jednomu svému projektu Babišovi zalíbit, ale zároveň vehementně opakovaně odmítl prozradit, kdo schůzky v Babišově restauraci domluvil. Kdo jen mohl mít zájem na tom, aby Babiš ovlivňoval datum vydání článků zaměřených proti některým politikům z ČSSD? Přibil však přece jen naznačil, kdo tajné porady organizoval, když v této souvislosti na DVTV neprozřetelně utrousil, že se nemůže vyjadřovat k věcem týkajícím se redakce, protože v rámci svého vyhazovu podepsal (logicky zřejmě nedobrovolně) doložku, ve které to slibuje. Z tohoto prořeknutí vyplývá, že schůzky nebyly pouze soukromé, bez vazby na redakci. Z nahrávek není patrné, zda se Babiš divil, že se s ním chce scházet jeho zaměstnanec.

Babišem dosazený šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl pro ČRo Plus přiznal, že mu Babiš v minulosti opakovaně volal ohledně obsahu novin. Ostatně, Babiš rovněž volal někdy v době, kdy nahlas uvažoval o koupi Lidových novin (nebo je snad dokonce už měl koupené) do jejich redakce, stěžoval si, že nebyla publikována zpráva o jedné tiskové konferenci ANO, a vyhrožoval, že asi nevědí, s kým mají tu čest. Zvukový záznam telefonátu je volně dostupný na Internetu. Babiš následně nechutně přísahal na zdraví svých dětí, že do práce svých novinářů zasahovat nebude.

Babiš s Přibilem mimo jiné konzultovali, kdy má být vydán článek proti ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD). Přibil Babiše informoval, že má na Chovance slušně nabito. Shodli se, že bude nejlepší nechat si článek až na dobu před volbami. Článek (nebo více článků) pak v MF Dnes skutečně nevyšel a otázkou je, zda vůbec bude před volbami nakonec vydán, když se provalilo, že načasování jeho vydání koordinoval Přibil s Babišem. Přibil tvrdí, že na něj právě Chovanec vyvíjel tlak. Problém je, že už pro to teď nemá žádné důkazy, jelikož po vyhazovu z redakce vrátil služební mobil i počítač.

Podle nahrávek Babiš také přes Přibila posílal vzkazy řediteli strategického rozvoje MF Dnes Františku Nachtigallovi.

Ať už byly schůzky organizovány kýmkoli, Přibil tvrdí, že chtěl s Babišem konzultovat pravdivost materiálů. Babiše vnímal jako garanta pravdivosti obsahu, protože právě vlastník novin by zřejmě platil pokutu, kdyby jeho noviny kvůli nějakému nepravdivému článku prohrály soud. Ve zveřejněných částech rozhovorů však vůbec pravdivost žádných článků u Babiše neověřuje. Měl by však vůbec novinář u svého zaměstnavatele z řad vysoké politiky konzultovat pravdivost informací o jeho politických oponentech?

Babiš se tedy nejen pokoušel ovlivňovat obsah a načasování článků, přičemž při jedné schůzce zřejmě nahlížel do živých policejních spisů, ke kterým ani jeden z aktérů schůzky samozřejmě neměl mít přístup, ale zároveň lidem ještě po zveřejnění nahrávek lhal o průběhu těchto schůzek. Jak potvrdil Přibil, sešli se spolu po tomto provalení dokonce ještě jednou.

Kdy se tedy předseda ANO omluví aspoň té části Čechů, kteří nejsou splachovací? Nebo se mu snad mají omluvit novináři a veřejnost, že sledují a zkoumají, jak ovlivňuje média? U každého jiného politika by se dalo očekávat, že se vzdá kandidatury ve volbách, nebo ho vyškrtne jeho strana. Jenže v ANO ovládá konečnou podobu volebních lístků Babiš. Bez jeho tváře na plakátech, jeho vlivu v médiích a jeho peněz by navíc mělo ANO jen stěží šanci uspět.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner