Babiš lhal při obhajobě slučování ministerstev, Kalousek mu připomněl StB

Andrej Babiš  (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Nejnovější idea Andreje Babiše je viditelně plácnutím do vody, které premiér udělal, aby odvedl pozornost od toho, že není schopen vybrat dobré ministry. Slučování ministerstev, které by podle předsedy vlády mohlo do budoucna přijít, považuje většina politiků za hloupost. Babiš proto začal vysvětlovat, že by se nejednalo o žádnou novinku. Na to, že si vymýšlí, ho však upozornil například Miroslav Kalousek a mnozí další.

„Ta debata o ministerstvech mě baví. Kdysi bylo ministerstvo hospodářství, politici ale asi měli málo míst, tak ho rozdělili. Součástí bylo MP, MPO i MMR. Že to je hodně agendy? No, ano, je. Musíte je proste řídit, postavit si silný tým,“ napsal někdo z premiérova marketingového týmu na Twitter. Že se ovšem jedná pouze o další výmysl upozornilo Babiše a jeho tým hned několik lidí. 

Například komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk vzpomněl i PR guru hnutí ANO Marka Prchala. „Starou belu, tak akorát. Ministerstvo hospodářství bylo v letech 1992-96, ale vedle něj tehdy byla i ministerstva dopravy a průmyslu,“ vysvětluje novinář. „Ten, kdo dělá premiérovi twitter, by si měl vzít příklad z Máry, co mu píše facebook. Sice to bývaj jen chytrý demagogie, ale fakta zpravidla sedí,“ dodává.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček si zase myslí, že jde o kouřovou clonu. „Celá debata o spojování ministerstev má jen odvést pozornost od fatálního selhání ANO na dopravě,“ napsal člen Sobotkova kabinetu na sociální síť.

Přidal se i Miroslav Kalousek, který Babišovi doporučil, kde se zeptat, než začne psát nesmysly. „Tehdejší ministerstvo hospodářství vzniklo přejmenováním Státní plánovací komise. Vedle něj byla ministerstva průmyslu a obchodu, i dopravy,“ sdělil premiérovi šéf poslanců TOP 09. „Ministr Toman by mu to mohl vysvětlit. Jeho otec té komisi šéfoval v době, kdy Andrej práskal StB. Jo, ta paměť,“ dodal jízlivě.

Znovu se ukázalo, že v krizové komunikaci má Babiš stále problémy. Přitom stačilo místo vymyšlených informací přiznat, že ministra dopravy Kremlíka vybral špatně. To ovšem současný premiér udělat nemůže, pro své voliče totiž musí stále působit jako bezchybný spasitel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]