Babiš lhal, že nevěděl o návrzích expertů. Zápis z jednání s jeho jménem ho usvědčuje

Andrej Babiš v čele boje s koronavirem  (Facebook/FB Andreje Babiše)

Andrej Babiš v čele boje s koronavirem | FOTO: Facebook/FB Andreje Babiše

Máme tu další díl seriálu, který by se dal nazvat: „Jak Andrej Babiš lhal, že o ničem nevěděl.“ V létě vykládal, že vůbec nevěděl, co chystá ministerstvo zdravotnictví. Jenže věděl. Mluvilo se o tom na jednání Rady vlády 17. srpna a on na ní byl. Proč lže už tak hloupě, když ví, že to časem stejně praskne?

„Jsem trochu v šoku z toho, co vypadlo z ministerstva zdravotnictví. Vůbec se mi to nelíbí,“ citovali v srpnu Babiše na Radiožurnálu. „Používám selský rozum a plno věcí mi hlava nebere.“

FORUM 24 (archiv)

Jenže jak dokazuje dokument, který má k dispozici web Neovlivni.cz a který zveřejnil, věděl o tom. Server uvádí: „Tím důkazem je Zápis z jednání Rady vlády pro zdravotní rizika ze 17. srpna 2020. Coby předseda rady se jí účastnil osobně Andrej Babiš. Rada se sešla v půl jedenácté dopoledne a jediným tématem byla opatření před nastávajícím školním rokem. Tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nejprve informoval účastníky jednání o plošných protiepidemických opatřeních, kdy hodlal zavést roušky ve veřejné dopravě a vybraných vnitřních prostorech. Následně spolu s ministrem školství Robertem Plagou představil manuál pro školy. A výslovně na zasedání, které podle zápisu premiér Babiš osobně řídil, řekli, že školáky čekají v budově roušky. ‚Ochrana dýchacích cest bude ve společných prostorách, nikoli ve výuce v jednotlivých třídách,‘ stojí v zápise, který má redakce Neovlivní.cz k dispozici. Členové Rady vzali podle zápisu informaci Adama Vojtěcha a Roberta Plagy na vědomí.“

 

Že je Babišův postoj, když u něčeho byl a pak na tiskové konferenci shodí přístup vlastního ministra zdravotnictví, podivný, o tom se psalo už v srpnu. Teď na to ale „máme papír“, že premiér popírá realitu. Je celkem zřejmé, proč to dělá. Kombinuje prostě podle potřeby různou taktiku. Když se zdá, že nebude zle, bere za všechno předem úplnou odpovědnost. Když se daří, tak „zachránil tisíce mrtvých“. Jak se to zvrtne, mohou za to experti, co ho uvádějí v omyl, lidé, co „měli přijít a nepřišli“. On nic, on jen vede vládu a za nic nemůže.

Když doporučil Čechům nikam v létě nejezdit, sám vyrazil na řecký ostrov. To přece musel, protože by jeho dcera byla smutná. Paní Monika jela do Chorvatska. Slovákům doporučil jezdit k nám.

repro: neovlivni.cz

Za půl roku se nepovedlo připravit nic. Chytrá karanténa se nekoná, domovy seniorů nikdo neochránil. Koronavirus si vyžádal oběti mezi zdravotnickým personálem. Vychvalované odměny za práci navíc mají zpoždění. Máme od prázdnin už tři ministry zdravotnictví.

“Po zkušenosti s tím, jak mě média a opozice dezinterpretovaly v srpnu, se k tomu moc nechci vyjadřovat. Tehdy jsem se podivoval nad nelogickým rozhodnutím zdravotnictví, které v průběhu tří dnů měnilo své názory,” řekl v sobotu v rozhovoru pro Právo. Přitom je to on, kdo mění názory, pokud nějaké ovšem má. a to velmi rychle, zřejmě podle toho, co jeho PR poradci vyzkoumají na Facebooku a Twitteru o mínění lidu.

A stále se najdou lidé, kteří mu tohle prominou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]