Důkaz, jak Babiš lže: Sám uložil Metnarovi, aby připravil možnost předání pravomocí Parlamentu vládě

FB Úřad vlády ČR

Andrej Babiš | FOTO: FB Úřad vlády ČR

Server Aktuálně.cz a časopis Respekt pokračují v informování o návrhu ministra obrany Lubomíra Metnara, který se týkal zvýšení pravomocí pro vládu i premiéra v případech krize a neakceschopnosti Parlamentu. Podle připravovaného návrhu by premiér mohl vládnout dekrety bez parlamentní kontroly. Jakmile na skandální návrh upozornila média, tak Andrej Babiš popřel, že by o návrhu věděl, a resort obrany zkritizoval. Jenže dokument, který mají novináři k dispozici, dokazuje, že předseda vlády lhal – dokument, v němž Metnara pověřil, aby návrh předložil, totiž sám podepsal.

Kritizovaný návrh, na který upozornil pirátský poslanec Vojtěch Pikal, se týká možností premiéra a vlády v případě, že Parlament bude v době krize neakceschopný. Kritici to okamžitě začali srovnávat s alarmující situací v Maďarsku Viktora Orbána. Metnar vzápětí uvedl, že předložení zákona bylo špatně načasováno.

Pavel Hofman

Babiš k tomu napsal: „Absolutně s tím nesouhlasím, zastavil jsem to a projednávat to SAMOZŘEJMĚ nebudeme. Nevím, proč teď ministerstvo obrany vytáhlo dokument, který jim zadala vláda už v roce 2015. Tohle se kolegům fakt nepovedlo.“

„Jde o pouhé doporučení meziresortní odborné skupiny, jak řešit případnou krizovou situaci. Nechceme oslabovat Parlament, chceme o všem vést diskuzi napříč politickými stranami, což je v dokumentu jasně uvedeno. Načasování do současné mimořádné situace je náhodné a nešťastné,“ uvedl v tiskové zprávě Metnar.

Ukazuje se ovšem, že všechno je jinak. Aktuálně.cz a Respekt přinesly dokument, který navazuje na tento Metnarův dopis: „Vážený pane předsedo vlády, v návaznosti na usnesení Bezpečnostní rady státu ze dne 2. března 2020 č. 5 předkládám na jednání vlády materiál ,Zpráva o plnění neuzavřených úkolů vyplývajících z optimalizace současného bezpečnostního systému České republiky‘ a žádám Vás o jeho zařazení do části C programu schůzce vlády.“

Facebook

A ta „Zpráva o plnění neuzavřených úkolů vyplývajících z optimalizace současného bezpečnostního systému České republiky“ je to, oč tu běží: změna pravomocí předsedy vlády a kabinetu. Na jednání Bezpečnostní rady státu 2. března Andrej Babiš byl a dokonce ji řídil. Z toho také plyne, že „Bezpečnostní rada státu ukládá ministru obrany předložit materiál na schůzi vlády“ – a to podepsal premiér Andrej Babiš.

Babiš tedy věděl, že se věc řeší, a ačkoli nyní tvrdí, že ne, výše jmenované dokumenty to dokazují. Jak pro deník FORUM 24 připomněl poslanec Pikal, jde již o třetí „chybu“, kdy bylo na jednání vlády zařazeno něco sporného.

Například novela zákona o konečných vlastnících, která by Babišovi pomohla vyřešit problém se střetem zájmů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner