Babiš má hrůzu z prohraných voleb. Pak se utrhne lavina jeho kauz a půjde do vězení

Premiér Andrej Babiš (ANO) (Facebook/Andrej Babiš)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Facebook/Andrej Babiš

Ještě nikdy nebyl Andrej Babiš v tak strašné situaci. On, který o sobě šířil pověst rázného krizového manažera, prokazuje před celým národem neschopnost a bezradnost v boji s koronavirem. Změna volebního zákona po rozhodnutí Ústavního soudu navíc Babišovu hnutí patrně vezme ve sněmovně několik mandátů. Spolu s klesajícími preferencemi se tak otevírá reálná možnost, že by na podzim mohly do Strakovy akademie vstoupit současné opoziční politické strany a převzít vládu.

Chování Andreje Babiše vykazovalo v uplynulém týdnu nejvyšší míru hysterie a vzteku. Ačkoli si své klíčové projevy nechal napsat, nedokázal udržet nervy na uzdě a ječel na novináře jako pavián. Obviňoval přitom předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, že ho chce dostat z politiky a že verdikt o volebním zákonu byl načasovaným a účelovým rozhodnutím.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Koroze Babišovy moci je viditelná. Úřad Středočeského kraje obnovuje na základě podání Transparency International řízení kolem Babišova střetu zájmů při ovládání médií, které je zakázáno zákonem. Vozová hradba někdejší hejtmanky Jermanové z vládního hnutí ANO totiž padla po minulých krajských volbách. Jde sice jen o přestupek, ale po finálním rozhodnutí, jehož obsah je téměř dopředu jasný, může jít o průlom, kdy konečně první český orgán potvrdí evropské stanovisko, že Babiš nemá v politice co pohledávat, když zároveň podniká, vlastní média, čerpá dotace a jeho firmy získávají státní zakázky. Jeho kauzy už nebudou moci být zadržovány a utrhnou se všechny najednou jako lavina. Pohne se vyšetřování jeho dotačních podvodů, Čapí hnízdo, krácení daní. Babiš přesně ví, co ho pak čeká, a proto je hysterický.

K tomu ke všemu mají marketingoví stratégové hnutí ANO velký problém, že není už skoro na čem postavit Babišovu předvolební ofenzívu. V boji s epidemií je Česko nejhorší zemí Evropy. Takže nebude možné ani lhát, že nás Babiš zachránil. Nebylo by nic směšnějšího, než kdyby nám pánové Topinka a Prchal chtěli tvrdit, že je Babiš zázračný léčitel. Rozdávání veřejných peněz proběhlo v takové míře, že už není skoro co rozdávat, a navíc si tím už nové voliče nekoupí. A říkat, že bude líp, je v naší situaci absurdní. Babišovi patrně zbyde jedině sázka na brutální nacionalismus a na své neomezené finanční možnosti.

Ještě nikdy jsme nebyli tak blízko možnosti, že se východního oligarchy konečně zbavíme. Tak si to nezkažme.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com