Babiš má jasno: za korupci v ANO může infiltrace z ODS

repro video: anobudelip.cz

Andrej Babiš, premiér ČR | FOTO: repro video: anobudelip.cz

„Protikorupční“ hnutí ANO si už vysloužilo přezdívku „profikorupční hnití“. Počiny členů brněnské organizace ANO už vzbudily i zájem policie a poněkud to narušuje obraz spolku svatých spravedlivých, který u nás vymýtí všechny nepravosti. Babiš ale odhalil, že zlo bující v jeho vlastním podniku má kořeny v ODS. Jak jinak.

Celá kauza brněnského ANO nabírá obrátky. „Letos v březnu podal na Švachulu (bývalého místostarostu a radního městské části Brno-střed Jiřího Švachulu – pozn. red.) a další obviněné v případu korupce v městské části Brno-střed obžalobu státní zástupce Radek Mezlík. Týká se 11 lidí a dvou firem, výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun. Případ se týká 27 zakázek, které zadávala radnice Brna-střed, jedna se týkala městských firem a další stovky, přesný počet není ani v obžalobě specifikovaný, se týkaly Správy nemovitostí městské části Brno-střed,“ napsal server iRozhlas.cz.

Pavel Hofman

„Jsem přesvědčen, že většina členů brněnské organizace jsou slušní lidé, kteří vstupovali do hnutí s ideály, které jsme propagovali. Ale bohužel kolegové z kraje to nepohlídali a přišli lidé, kteří zásadním způsobem pokazili naši pověst, a má to negativní vliv na naše hnutí jako celek,“ sdělil Babiš. (ČT 24)

Krajskou organizaci ANO momentálně vede poslankyně Taťána Malá. (To je ta 13denní ministryně spravedlnosti, která je podezřelá z plagiátorství své diplomové práce „Mikroklimatické podmínky v chovu králíků“.)

Babiš teď ale v rozhovoru pro Seznam Zprávy odhalil, že kořeny korupce prolézající jeho vlastní stranu jsou – v ODS! Jak jinak. Kdykoli dojde na nějaké negativní jevy, které se snad týkají této vlády, dají se hned vytáhnout dvě jména: Kalousek, Řebíček. Pak už se to opakuje kolem dokola jako kolovrátek.

Babiš tvrdí: „Tato celá kauza začala už po našem překvapivém umístění v parlamentních volbách v roce 2013, kdy někteří bývalí členové ODS a dalších stran zjistili, že hnutí ANO pro ně může být výtahem k moci. V roce 2014 došlo k přijetí 70 členů ne úplně standardním způsobem.“

Otázka Seznamu Zprávy: „Mluvil jste o 70 členech, které před sedmi lety přivedl do hnutí pan Jaroslav Faltýnek. Byla to chyba?“

Babiš: „Nemám informace, že je přivedl pan Faltýnek starší. Jak jste na to přišel?… Je pravda, že jsme těch 70 lidi dohledávali. Zjišťovali jsme, jak se pan Švachula do hnutí dostal. Jeho přihláška není standardně podepsaná. Ale nikdo mi není schopen říct, jak se sem dostal. Tehdy tady působil bývalý krajský předseda Bohuslav Chalupa, který byl velmi aktivní v přijímání členů. Stalo se to před šesti lety a byla to chyba. Musíme z ní vyvodit důsledky. Přišel jsem, abych si vyslechl jednotlivé aktéry. Navrhl jsem řešení. Musíme se zásadně distancovat od historie některých lidí v této brněnské organizaci.“

Pikantní je, že v souvislosti s vyšetřováním korupce v Brně se objevuje i jméno Jiřího Faltýnka, který je synem mocného muže ANO Jaroslava Faltýnka. Faltýnek mladší je brněnským zastupitelem a byl ve vedení městské firmy Teplárny Brno. Před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru sdělil, že pozastaví do konce roku členství v hnutí. Zdůvodnil to tím, že se „chce zkoncentrovat po mediální masáži“. V médiích se hovořilo o tom, že ho policisté podezřívají z korupce a že u tepláren údajně ovlivňoval zakázky. Zatím nebyl z ničeho obviněn.

Kdyby v ODS nebo v kterékoli jiné straně došly věci tak daleko, že by se kvůli korupci a podvodům rozpadla celá stranická organizace v druhém největším městě v zemi, to by byl Babiš na koni. Takhle má ale sám tunu másla na hlavě, tak je potřeba celou věc „vysvětlit“. Může za to samozřejmě infiltrace z řad bývalých členů ODS. To „se“ nepohlídalo. Stranu přitom založil, řídí a vlastní Babiš. Ani to moc politická strana není, je to jeho vlastní účelová organizace, kde se bez něj nic nehne. Diskutovat o tom, jestli náhodou Babiš nebude zvolen předsedou, je stejně naivní jako spekulovat o tom, zda bude, nebo nebude do funkce zvolen Kim Čong-un.

Chce se po nás, abychom byli jako prostí mužici, kteří sice viděli, že všechno kolem je zkorumpované, ale věřili, že „kdyby o tom věděl car“, jistě by nějak zakročil. Jenže ať věděl nebo nevěděl, bylo to zřejmě pod prahem jeho vnímavosti, a to nejspíš úmyslně. Instituce ANO vznikla jako mocenský servis k poskytování výhod, především šéfovi a majiteli, a ostatní pochopili, že se tímto výtahem svezou nahoru. Pokud měl někdo nějaká idealistická očekávání, tak hodně naletěl. Tak ještě vyčkáme, kdy to prokouknou i někteří občané. Pokud je pravda, že Babiš má tajný plán na vyvolání předčasných voleb, svědčí to o tom, že si sám uvědomuje, jak má celá stavba základy na písku, a všechno by pak mohlo jít rychle.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner