
Andrej Babiš může být vším, čím budete chtít. Třeba rapperem FOTO: Hnutí ANO / se souhlasem
FOTO: Hnutí ANO / se souhlasem

KOMENTÁŘ / Zdá se, že politika jako „veřejné věci obce“ byla odsunuta do minulosti. Politika jako agora, rozhovor o problémech města, státu, Evropy, o problémech globálních, je fuč. Vytěsňuje ji trumpitika a u nás babišitika, prodej sebe sama, obchod se sebou samým, politik jako obsah politiky.
Ani se tomu nedá říkat kult osobnosti, mnohem spíš jde o kult konzumnosti, jak teď velmi názorně ukazuje Andrej Babiš, který jako model předvedl svůj vlastní merch, nový výplod svých marketérů, tedy designérů, kteří se pro něj snaží vymodelovat českou společnost tak, aby k němu vzhlížela.
Merch používají třeba hudebníci, kteří se snaží, aby se o nich vědělo. A když se pak o nich ví, merch mají jako byznys. Mistrem v tom je třeba český rapper a vlastník nahrávací společnosti Milion+ Yzomandias. Samozřejmě je merch vždycky prodej sebe sama, své značky.
Babiš kupříkladu v profi videu na Instagramu předvádí bomber, mikinu, čepice, tašku, triko, láhev na pití a další zboží s umně vytvořenými iniciálami AB. V kapuci sice připomíná Dartha Vadera, ale i to se jistě počítá, i to může být záměr. Video je zpomalené, aby zanikly nedostatky pohybu, do toho song Fatboy Slima Right Here, Right Now… Cudně zamlčen je ovšem druhý opakovaný verš písně, který popisuje, jak se probudíš a zjistíš, že tvá láska není skutečná. To ne, láska k Babišovi musí být real!
Zlanařit mladé od Turka?
Koho tím chce Babiš přilákat? Evidentně mladé lidi, pokud možno nejmladší generaci usazenou na sítích. Tu, o které často píšu, že se na ni čeští politici vykašlali, že už s ní nepočítají ani Piráti, kteří na ni „zamlada“ cílili. Babiš ovšem míří jen na určitý výsek mladé generace. Tipuju, že na tu část, která dosud dávala hlasy Filipu Turkovi. Proto sociální síť, proto merch Fatboy Slim.
Ty mladé, kteří se děsí klimatické změny, války na Ukrajině nebo toho, co Petr Fiala nazývá „změnou světového řádu“, tohle zaujme jen těžko. Těžko přitáhne mladé, kteří chtějí rovnost žen a další „progres“ v době (u nás také babišovského) nacionálního konzervatismu.
Aby v tom neuvízl šéf ANO sám, připomenu video, kterým se předseda konkurenční ODS Petr Fiala představil loni na TikToku. Proč tam šel? „Protože je tam spousta mladých lidí. Nežiju v uzavřeném světě a nedívám se na svět růžovými brýlemi. Je to sociální síť, která oslovuje spoustu lidí a je jimi využívána, mnohými dominantně. Chci je oslovovat také,“ osvětlil tehdy na síti, před kterou Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varoval.
Fiala ve videu nemluví, neagituje, navléká masivní prsten, náramkové hodinky, zvolna nasazuje brýle, obléká sako, vezme úřednickou aktovku, cosi důležitého do ní vloží. Natáčejí ho tajemně zezadu. Vypadá trochu jako mafián vyrážející na schůzi konkurenčních bossů a klanů.
To video je úplně stejně bezobsažné jako nový Babišův merch a úplně stejně nám prodávalo nikoli nějaké politické vize, ideje, ale jen a jen premiéra, zřejmě coby „konzervativní bytost“. Rozdíl je v tom, že Babišovi marketéři umějí používat sociální sítě, vědí, na co na nich lidi nachytat, zatímco konzerva ODS vyrobená pro TikTok byla mimo mísu.
Obsah se už neprodává, jen slupka
Drsné na Babišovu merchi je jeho přímočarost. Už se ale ani maličko nehraje na politiku, na podstatu věci, už nejde o nic jiného než prodat, propagovat Babiše. Prodávaný, merchandisovaný není vůbec žádný obsah, jen de facto prázdný, naleštěný, pečlivě upravený a nijak nákladný obal. Jde přece o to, aby byl dostupný, aby kulich s AB dělal reklamu, za kterou se jinak musí draze platit.
Kam s tímhle Babiš míří, jakou má představu politiky? Možná někam na Letnou, kde by mohli časem vystavět jeho obří sochu, ke které by pak jako ke kultickému výjevu vzhlížela Praha.
Merch AB, to už není MAGA; MAGA je heslo, které, aspoň se tak tváří, chce dělat Ameriku znovu velkou. Jde v něm ještě aspoň na oko o Ameriku. AB merch, to už je přiznání, že se hraje jen a jen o Babiše, jen o to, aby se držel v politice, aby se stal znovu premiérem.
Není první, není jediný. Merch měla kupříkladu i Danuše Nerudová, Prezidentka Danuše, tam však šlo aspoň o přímou volbu, o vystavení jedné osobnosti proti dalším. Zatímco v kampani ke sněmovním volbám by snad mělo jít o to, jak budeme v České republice žít.
Babiš dotahuje do konce svoji bezideovou, dutoprázdnou politiku. Nenabízí budoucnost, nabízí sebe. Není divu, těžko prodávat plán „budu nacionalista jako Orbán a jako Fico“, těžko dělat merch „naši lidi proti ukrajinským uprchlíkům“, čehož je plno na Babišových mítincích.
Celé je to milionářské a vlezle kvalitní, což nic nemění na faktu, že jde pouze o další konzum a o představu, že politika je zase jenom konzum. Proto Babišovi tak náramně sedí Donald Trump, další totální politický Jájín.
Předpokládám, že Karel Havlíček svůj KH merch mít nebude. Tomu musí stačit kývat a zastávat práci stroje plivajícího nadávky na vládu. Stejně tak Alena Schillerová nevyrazí na sítě s ASCH merchem, musí si vystačit s hranolkou.
Jsem zvědav, kolik lidí potkám v AB merch mikině, županu či bomberu. A jsem zvědav, kdy se objeví merch oblek s iniciálami PF.