Babiš má na miliardovém projektu skutečně silný zájem, potvrzuje nahrávka

Premiér Andrej Babiš (ANO) a exministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) a exministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) | FOTO: ČTK

Seznam Zprávy získaly nahrávku z jednání v senátu, kde politici a odborníci řešili kritizovaný plán na Český onkologický institut. Z materiálu se vynořili manažeři spojení s projektem zlínské nemocnice exhejtmana Jiřího Čunka.

Jedním z hlavních témat předvolební kampaně hnutí ANO má být oblast zdravotnictví a téma prevence rakoviny. Premiér Andrej Babiš s tím spojil i otázku miliardového projektu na výstavbu Českého onkologického centra. Jak už Seznam Zprávy upozornily, odborníci z praxe a politici projekt kritizují a považují ho za zbytečný až podezřelý. Seznam Zprávy nyní získaly nahrávku z jednání senátního zdravotního výboru, který projekt projednával. Z ní vyplývá, že Babiš má na sedmimiliardovém projektu skutečně silný zájem.

 

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Jednání senátorů s lékaři a odborníky se uskutečnilo minulou středu a vzešla z něj mimo jiné otázka, kdo by vedle politiků za onkologickým institutem mohl při jeho budování stát. V senátu padlo na stůl jméno vlivné česko-slovenské skupiny Penta, která v Česku provozuje soukromou nemocniční síť. Přesně před týdnem ve středu se senátní výbor pro zdravotnictví zabýval otázkou budoucnosti tuzemské onkologie. Ve hře je totiž vznik onkologického supercentra, s nímž počítá Národní plán obnovy. Ten má po pandemii pomoci restartovat tuzemskou ekonomiku. Na půdě senátu vystoupila náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Vašáková, která dle nahrávky přítomným sdělila, že onkologické supercentrum je „jednoznačně podpořeno panem premiérem“.

Z jejích dalších slov vyplynulo, že premiér se na projektu domlouval s dnes již bývalým ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem, který neustál problémy se svým majetkovým přiznáním. „Pan náměstek Vajdák dostal za úkol udělat studii proveditelnosti. Jak jsem ale pochopila, o genezi bude vědět více pan profesor Cibula(vedoucí Onkogynekologického centra VFN, pozn. red.). Pan premiér říkal, že se byl podívat sám na Vinohradech a že se tak dohodli s předchozím panem ministrem(míněn Petr Arenberger, který ve funkci skončil 26. května, pozn. red.),řekla před senátory náměstkyně pro zdravotní péči Vašáková.

 

Eric Drooker

Spojení miliardového projektu s areálem vinohradské nemocnice a exministrem Arenbergerem nepostrádá logiku. Tuto nemocnici Arenberger řídil před nástupem do vlády a po vypadnutí z kabinetu se do čela špitálu opět vrátil. Dosud rozvoj onkologické péče plánovala Česká onkologická společnost (ČOS). Předsedkyně jejího výboru Jana Prausová nechápe, že s její organizací projekt nikdo neprobíral. Babišův plán dala do souvislosti s předvolební kampaní hnutí ANO.

„Určitě to může souviset. Jako onkologové ve výboru České onkologické společnosti s tím nesouhlasíme, protože to nezapadá do námi nastavené koncepce a plánů, jak dál chceme rozvíjet onkologii,“ řekla Prausová Seznam Zprávám v minulém týdnu.

Náměstkyně Martina Vašáková před senátory rovněž zmínila, že vytvořením koncepce proveditelnosti její kolega náměstek Vlastimil Vajdák pověřil projektanta Martina Šamaje. „Pan náměstek Vajdák vyzval pana doktora Šamaje, aby zpracoval odborné stanovisko,“ zní na nahrávce ze Senátu. Právě u jména Martina Šamaje vyvstává otázka, kdo všechno z byznysmenů se o onkologický institut může zajímat. Šamaj byl totiž historicky a manažersky spojený s česko-slovenskou skupinou Penta.

K tomuto angažmá chová nedůvěru lékařka a senátorka Alena Dernerová z klubu Starostů a nezávislých, která vznik onkologického institutu již několik týdnů kritizuje. Tvrdí, že o zájmu skupiny Penta slyšela již předtím v kuloárech a že jednání v Senátu její podezření posílilo. Pánové Vajdák a Šamaj už se potkali v rámci projektu nové zlínské nemocnice, teď znovu,“ řekla a dodala: „Je opravdu zvláštní, jak pan premiér Babiš onkologický institut tlačí navzdory kritice odborníků. Celé to na mě působí hodně podezřele.“

 

Knihy Free Czech Media (FCM)

Penta dává od Šamaje ruce pryč a tvrdí, že s onkologickým projektem nemá nic společného. „To, co píšete, je pro Pentu úplně nová informace. O naší možné participaci tu nikdo neví, protože nic takového neexistuje,“ řekl Mravinac Seznam Zprávám ke slovům senátorky Dernerové. Dodal, že Šamaj již v Pentě nepracuje. Penta v současnosti čelí kritice hlavně na Slovensku, neboť tamní policie jednu z jejích hlavních tváří Jaroslava Haščáka viní od loňského prosince z praní špinavých peněz a korupce. Haščák dokonce strávil několik měsíců ve vazbě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články