
Andrej Babiš, vůdce hnutí ANO. FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

KOMENTÁŘ / Imitace politické strany a útvar jednoho muže ANO už ví, jak má reagovat na málo příčetné výroky a činy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Základní linka už je jasná. Chceme mír (pro tuto dobu), Trump jen přehání, světoví lídři neměli válku dopustit. Výlevy o diktátoru Volodymyru Zelenském a zjevná snaha vydírat Ukrajinu se přejdou. A jede se dál.
Co si mají všichni v ANO myslet, nastínil na třetí výročí ruské invaze sám a pán majitel Andrej Babiš.
„Tři roky od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Agrese, kterou světoví lídři neměli Putinovi nikdy umožnit a kvůli které každý den umírá obrovské množství lidí. Pokud bude válka pokračovat, bude pokračovat i zabíjení lidí a ničení celých měst a vesnic… Neřešme každý výrok Donalda Trumpa, všichni víme, že je obchodník a přehnanými slovy si mnohdy vytváří vyjednávací pozici. Pokud by Evropě nechyběli lídři, mohli ukončení války řešit oni. Teď se musíme spolehnout na Trumpa, protože pokračování války nic nevyřeší a utrpení jen prodlouží,“ vkládá Babiš naděje do Trumpa a hází vinu za válku na evropské politiky.
Přidal se samozřejmě Karel Havlíček, který Trumpa považuje za pravého mírotvorce. „Díky Trumpovi se konečně jedná o míru. To je spojeno s velkými emocemi, silnými slovy a mediálními přestřelkami. Podstatnější ale je, jak se budou rozhovory posouvat. Důležitější než to, co se říká ve vypjaté situaci, je výsledek spojený s ukončením války.“
„Poučování a kádrování začíná izolovat jak Česko, tak i EU. Není nutné všemu americkému tleskat, ale je dobré občas naslouchat a zamyslet se, proč Evropa ztrácí. Tím spíše, když nám to říkají spojenci,“ vzpomněla si ještě tvář ANO na slovo „spojenectví“.
Vrzající kolovrátek Alena Schillerová chrlí obvyklé obraty, které by ráda vtiskla do mozkových závitů českého lidu.
„Zbytečný Fialův projev, parazitování na válce a absolutní krach české zahraniční politiky. Nemilosrdná obžaloba Petra Fialy, který přivedl Česko nejen do hospodářského marasmu, ale nově i do faktické mezinárodní izolace.“
Snaživý Radek Vondráček se na sebe snaží upozornit projevy loajality k novým pánům Ameriky.
„Co teď budou dělat odpůrci Donalda Trumpa na Pražském hradě a ve vládě Petra Fialy a Víta Rakušana? Vyhlásí Česko za poslední pevnost?“ strachuje se Vondráček.
Pak z něj padají další podobná moudra. „Premiér Petr Fiala uznal argumenty, které předkládáme opakovaně. Svět prožívá změnu srovnatelnou s rokem 1989. Odpovědí musí být realistická politika. Ne politika emocí, která nikdy nic nezmění. Česko se nesmí vzdát spojenectví s USA a v EU musí podporovat zdravý realismus,“ poučil nás ještě. Nesmí chybět volání po míru: „Tři roky války. Nyní máme díky USA naději, že zabíjení skončí a bude mír. Moc si to přeju a držím palce.“
S ohledem na to, co od svého nástupu Trump předvádí, je všechno tohle patolízalství zvláště nechutné. V domácí politice nový šéf Bílého domu stát uvrhává do chaosu a svými dekrety zjevně dává najevo pohrdání ústavou i zákony, takže mu je federální soudy blokují. V zahraniční politice zatím stihl vyhrožovat Kanadě, Dánsku, Panamě a celé Evropské unii. (Jak je kvalifikovaný, ukázal, když novinářům tvrdil, že Španělsko je členem uskupení BRICS.) Zatím byl částečně úspěšný především v přejmenování Mexického zálivu na Americký záliv. Protože to ale agentura AP nerespektovala, byla vykázána z Oválné pracovny.
Vůči agresivnímu Rusku a diktátorskému vůdci Vladimiru Putinovi se Trump ovšem chová velmi vstřícně. Zatímco Volodymyra Zelenského nazval diktátorem a kanadský premiér Justin Trudeau je pro něj „guvernér“, tak autokrat Putin je prý „prezident“.
Babiš a celý jeho personál jsou teď v dost obtížné situaci. Značná část voličů ANO nejsou proruští Putinovi fanoušci a obdivovatelé Trumpa. Z průzkumu agentury NMS Market Research loni v září vyplynulo, že by Kamalu Harrisovou volilo 69 procent Čechů a Trumpa jen 31 procent. Volilo by ji také 54 procent voličů ANO a Trumpa jen 46 procent. Ohledně Trumpa má mnoho lidí zcela negativní emoce a neuspokojí je jen nějaká vlažná prohlášení.
Protože to není dost dobře řešitelné, nezbývá nic jiného než uhýbat, vypouštět kouřovou clonu a odvádět pozornost. Evropští politici neměli válku dopustit, lidé jsou válkou unaveni, zbraně chtějí Ukrajině posílat jen lidé, co jsou váleční štváči, musíme být realističtí a podobně. Babiš a jeho souputníci musí jen doufat, že Trump neprovede moc dalších nehorázností. Na to ale skutečně není spoleh.