Babiš má problém. Nové nařízení EU o dotacích reaguje na Agrofert, říká Pospíšil

Europoslanec Jiří Pospíšil  (ČTK)

Europoslanec Jiří Pospíšil | FOTO: ČTK

Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil potvrdil deníku FORUM 24, že bylo v Evropském parlamentu schváleno nařízení, které by mělo politikům značně zkomplikovat čerpání dotací. Informoval o něm server Neovlivní.cz.

„Europoslanci TOP 09 tento materiál podpořili. Jedná se o reakci na Andreje Babiše, který svůj majetek vložil do svěřenského fondu, ale dále ovládá holding Agrofert, který čerpá dotace,“ říká Pospíšil.

Předseda vlády Andrej Babiš  (FB A. Babiše)

Europoslanec momentálně čeká na právní analýzu, která by měla jasně říci, co celá věc bude pro předsedu vlády, ale i pro další politiky v Evropské unii, kteří čerpají dotace, znamenat (žádný případ tak gigantického čerpání u jiného politika EU ale samozřejmě neexistuje). „Schválený materiál je ve výsledku trochu obecnější než původní návrh. Je jasné, že je velmi složité postihnout všechny aspekty týkající se svěřenských fondů a dalších věcí,“ vysvětlil deníku FORUM 24.

Nová směrnice by měla platit od příštího finančního období a ve svém důsledku by mohla znamenat i to, že Babiš buď bude muset prodat holding Agrofert, nebo skončit jako člen vlády. Nové unijní nařízení, které vzniklo také díky velké Babišově kritičce Ingeborg Grässle (ona sama je zpravodajkou inkriminovaného návrhu), míří na strukturální a zemědělské fondy.

Petr Fiala (ČTK)

Nová směrnice střet zájmů definuje takto: „(…) ke střetu zájmů dochází, je-li z rodinných důvodů, z důvodů citových vazeb, z důvodů politické nebo národní spřízněnosti, z důvodů hospodářského zájmu nebo z důvodů jiného přímého či nepřímého osobního zájmu ohrožen nestranný a objektivní výkon funkcí účastníka finančních operací nebo jiné osoby.“

Dotace jsou přitom pro Babišovo podnikání zásadní. V rámci  období 2007–2013, kdy některé projekty běžely ještě další dva roky, získaly Babišovy společnosti dotace z EU 1,6 miliardy korun. Je také zjevné, že mu velmi záleží na dalších příjmech z EU? protože Babiš i místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek lobbují za to, aby zemědělské dotace pro velké podniky nebyly zastropovány.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]