
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš FOTO: Profimedia / FORUM 24
FOTO: Profimedia / FORUM 24

Chování amerického prezidenta Donalda Trumpa může pomoci vládním stranám k růstu preferencí před letošními sněmovními volbami, shodují se politologové oslovení deníkem FORUM 24. Problémy naopak hrozí opozičnímu hnutí ANO. „Andrej Babiš hodnotí pozitivně Trumpovy postoje, což nemusí některým jeho voličům vyhovovat,“ řekl politolog Lubomír Kopeček z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.
Trump před pár dny nařídil zastavit americkou vojenskou pomoc Ukrajině. Ve středu se pak objevily informace, že Spojené státy americké přerušily sdílení zpravodajských informací s Kyjevem. Trumpova administrativa zároveň uvalila 25procentní cla na dovoz z Kanady a Mexika, celní sazby zvýšily USA také pro Čínu.
Kopeček má za to, že současná politika Spojených států může v krátkodobém horizontu pozitivně zasáhnout do preferencí koalice SPOLU i popularity premiéra Petra Fialy (ODS). „Bude ale záležet na tom, zda ještě na podzim bude dění ve Spojených státech natolik turbulentní, aby ovlivnilo české parlamentní volby,“ poznamenal pro deník FORUM 24.
Naopak podle Jakuba Lyska z Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci mohou Trumpovy kroky spíše než koalici SPOLU nahrávat hnutí STAN. „Má výhodu, že nemá konzervativní osobnosti typu Alexandra Vondry nebo Jana Zahradila. Tím pádem má volné pole a je naprosto srozumitelné pro liberální voliče,“ vysvětlil politolog pro deník FORUM 24. Zároveň ale dodal, že by se americký prezident „musel chovat ještě šíleněji než teď, aby to nějakým způsobem skutečně voliče zmobilizovalo“.
Politilog Ladislav Mrklas z CEVRO Univerzity se domnívá, že „nevyzpytatelná rétorika amerického prezidenta Trumpa“ může pomoci celé vládní koalici. A to i přesto, že zahraniční politika za běžných okolností nehraje u českých voličů roli.
Problém pro hnutí ANO?
Trumpovo chování naopak není dobrou zprávou pro šéfa hnutí ANO. „Andrej Babiš má teď problém, protože jeho voliči mají v oblasti zahraniční politiky různé preference. To, že Babiš hodnotí pozitivně Trumpovy postoje, nemusí některým z nich vyhovovat,“ přiblížil Kopeček. „Skupina těch, kteří teď cítí obavy z Ruska a neoceňují Trumpovu politiku, je mezi voliči ANO menšinová, ale je tam,“ prohlásil a dodal, že však zůstává otázkou, jak na stávající Babišův postoj zareagují.
Podle Lyska nedokáže typický volič hnutí ANO vyhodnotit dopady Trumpovy politiky, pokud jde o zahraničí. Zmínil například přístup amerického prezidenta k Rusku. „Babišovi voliči dokáží vyhodnotit negativní dopady Trumpovy politiky na život v Česku,“ zmínil politolog z Univerzity Palackého v Olomouci. Tedy situaci, která by se dotkla přímo českých občanů. Lysek zároveň dodal, že Babišovo hnutí musí v tématech okolo Trumpa balancovat, protože jeho voliči to „vidí půl na půl“.
Podle nejnovějších volebních modelů si ANO stále udržuje náskok před současnými vládními partajemi. Například podle agentury Ipsos by v únoru Babišovo hnutí zvítězilo se ziskem 36,4 procenta hlasů. Následovala by koalice SPOLU s 20,6 procenta a hnutí STAN s 10,6 procenta. Na čtvrtém místě by skončilo Okamurovo hnutí SPD, které by volilo 7,5 procenta lidí. Kolem pětiprocentní hranice nutné pro vstup do sněmovny se u několika agentur pohybují Piráti, komunistické uskupení Stačilo! a Motoristé.