Babiš má problém s dotacemi i za rok 2017, říká pirátská europoslankyně

Julia Redaová (juliareda.eu)

Julia Redaová | FOTO: juliareda.eu

Europoslankyně za Piráty Julia Redaová potvrdila deníku FORUM 24, že problém dotací pro holding Agrofert českého premiéra Andreje Babiše se týká i roku 2017. Právě o rozpočtu z tohoto roku bude na konci března jednat Evropský parlament.

Europoslanci budou schvalovat tzv. absolutorium, tedy účetní závěrku rozpočtu za rok 2017. V přípomínkách Výboru pro hospodářskou kontrolu Evropského parlamentu (CONT) se objevily i body, které se týkají České republiky a Andreje Babiše.

Eric Drooker

„Výbor CONT dohlíží na to, zda jsou evropské peníze vydávány správně, tudíž je to právě tento výbor a schvalování absolutoria tou správnou platformou, kde to řešit. Výbor rozhodl již v září 2018 o tom, že se toto téma bude diskutovat v rámci účetní závěrky a slyšení s komisaři. Střet zájmů, který se týká premiéra Babiše, tak zahrnuje i rok 2017,“ sdělila Redaová deníku FORUM 24.

Doposud se mělo za to, že Babišův problém je řešen hlavně kvůli novému finančnímu nařízení, které vešlo v platnost v srpnu 2018. Článek 61 tohoto nařízení totiž značně zpřísňuje otázku konfliktu zájmů.

Pokud se ovšem europoslanci shodnou na tom, že český premiér byl v konfliktu zájmů i v roce 2017, znamená to, že faktický problém trvá již od roku 2014, kdy se Andrej Babiš jakožto vlastník holdingu, který pobírá dotace z veřejných peněz, stal ministrem financí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]