Babiš má problémy v regionech. ANO za ně prý nemůže

Eric Drooker

Předsednictvo hnutí ANO 2011 jednalo v pátek o situaci uvnitř klubů velkých měst. Regionálně se totiž hnutí vůbec nedaří a koalice se rozpadají. Závěrem bylo nakonec vyloučení brněnského radního Tomáše Kratochvíla, který se podle vicepremiéra a šéfa hnutí Andreje Babiše „chová nestandardně“.

ANO se snaží vyvolat dojem, že situace, kterou řeší v krajích, je v pořádku, jednání však bylo nutné. V Brně se situace vymkla z rukou již před časem, a tak byl vyloučen radní Kratochvíl. „Na základě návrhu krajské organizace i pana primátora jsme došli k závěru, že Kratochvíl působí proti našemu hnutí a chová se nestandardně,“ řekl Babiš. „Je to nešťastná situace, ale náš kolega bohužel selhal. Nerespektoval rozhodnutí klubu ani oblasti, choval se nestandardně. Na druhou stranu jsem rád, že brněnská organizace projde očistou,“ souhlasil s ním brněnský primátor a člen předsednictva Petr Vokřál.

Možná ale situace tak černobílá nebude. Sám Kratochvíl totiž pro Deník Referendum uvedl: „Jsem si vědom, že můj dlouhodobý postoj, který mě přivedl i k zapojení se do hnutí ANO, odmítající jakoukoliv formu klientelismu, je některým brněnským členům vedení ANO nepohodlný.“

V Praze jako na Krymu

Problémům čelí ANO také v Praze, kde se stále nedaří zvládnout boj mezi primátorkou Adrianou Krnáčovou a starostkou Prahy 10 Radmilou Kleslovou, ač se druhá jmenovaná naoko stáhla. Babiš by rád komplikovanou situaci vyřešil tím, že na místo předsedy pražské organizace navrhne ministra obrany Martina Stropnického. Zatím nejvážnější problémy na pražském magistrátu přitom způsobilo odvolání jeho syna Matěje, který zde působí za Stranu zelených. Právě v Praze se ANO nejvíce snaží předstírat, že se nic neděje. „Paní primátorka Krnáčová směřuje k obnovení pozastaveného partnerství s Moskvou a Petrohradem, protože je podle ní situace na východní Ukrajině a Krymu už v pořádku. Sotva se pak lze divit, že svoji rozpadlou koalici označuje za fungující a dělný kolektiv a že touto svojí odtržeností od reality přivedla Prahu za rok svého působení do naprostého chaosu,” komentuje situaci zastupitel za TOP 09 Václav Novotný.

Vládnoucí koalice s účastí Babišova hnutí se hroutí i v dalších městech. Na konci října ohlásila změny ve vedení města Opava, rozpadla se koalice v Hodoníně, během tohoto roku ANO ztratilo primátory ve Frýdku-Místku nebo v Ústí nad Labem. V Mostě zůstala v radě pouze jedna původní kandidátka ANO, v Českých Budějovicích a Karlových Varech sice hnutí ve vládnoucích koalicích působí i nadále, ostatní strany se ale kvůli sporům měnily.

Andrej Babiš ale stále tvrdí, že se jeho hnutí snaží oslabit média a o nic vážného nejde. „Média celou situaci trochu dramatizují. V mnoha případech nás na radnici opustil koaliční partner. Je ale pravda, že došlo i k rozkolům uvnitř našeho hnutí, které je pořád ještě velmi mladé,“ uvedl Babiš.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články