Babiš má šanci urovnat vztahy s „Mlátičkou“ Ondráčkem. Stačí ho nevydat policii

ČTK

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček | FOTO: ČTK

Poslanci budou rozhodovat o tom, zda vydají Zdeňka Ondráčka k trestnímu stíhání. Komunistický poslanec, známý jako „Mlátička“ kvůli svému působení v Pohotovostním pluku VB, by měl policii vysvětlovat své výroky na adresu textaře Michala Horáčka, kterého označil za veksláka a spolupracovníka StB. K vyšetřování však vůbec nemusí dojít, když zasáhne premiér Babiš. A ten má Ondráčkovi co vracet.

Komunista s minulostí ve Veřejné bezpečnosti se dostal do křížku s Horáčkem v době, kdy se hlasovalo o možném angažmá Ondráčka v čele komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů. Populární textař nahlas odmítal, aby nad prací policistů bděl člověk, který v roce 1989 mlátil demonstranty, včetně žen, kteří protestovali proti komunistickému režimu.

Tehdy „Mlátička“ označil Horáčka za veksláka a spolupracovníka Státní bezpečnosti. Bývalý prezidentský kandidát si však tato nařčení nenechal líbit a na komunistu podal trestní oznámení.

Souběžně s těmito událostmi se do celé věci vložil i Andrej Babiš. Tomu se totiž velmi nehodilo, že proti němu kvůli Ondráčkovi po celé zemi protestují tisíce lidí a rozhodl se, že to musí rázně zastavit. Do médií tedy prohlásil, že sám také Ondráčka v čele komise pro GIBS nechce a podnikl zákulisní nátlak na vedení komunistů.

Najednou se Ondráček „sám od sebe“ rozhodl, že komisi vést nechce a v emotivním projevu to s naběhlou žilou na čele sdělil kolegům poslancům. Jestli něco v ten moment bylo naprosto jasné, tak to byl fakt, že bývalý esenbák moc dobře ví, že ho o funkci připravil Babiš, a to nezůstane nepotrestáno.

Sešel se měsíc s měsícem a přišlo hlasování o důvěře pro druhou vládu Andreje Babiše. Bylo jasné, že komunisté, ačkoliv se to neříkalo nahlas, jsou součástí dohodnuté vládní koalice, tedy rozhodně budou jako jeden muž hlasovat pro nový kabinet. Ondráček ovšem při hlasování chyběl a vzkázal tak Babišovi, že křivda není stále zapomenuta.

Nyní má premiér skvělou šanci si rázného poslance, který nemá problém i v obleku vyhrožovat lidem tak, jak to uměl už v uniformě VB, usmířit. Ondráčkovo vydání totiž není zdaleka jasnou věcí. Už nyní se začíná diskutovat o tom, zda za výroky, i když nebyly proneseny na půdě sněmovny, má být poslanec trestán. Přece jen to pro některé není tak očividné porušení zákona jako vzít si 50 milionů, které vám nepatří.

Než dojde k hlasování ve sněmovně, musí návrh probrat také mandátní a imunitní výbor. A už tam by mohli zástupci hnutí ANO po Babišově intervenci navrhnout Ondráčka nevydat.

Podle zvyklostí by se tak později zřejmě zachovala i poslanecká sněmovna, která většinou v hlasování kopíruje doporučení výboru. A kdyby ne, hlasovací koalice ANO, SPD, KSČM a ČSSD už by rozhodně dokázala Ondráčka uchránit. Záleží jen na tom, jak si bude přát pan premiér. A ten má „Mlátičce“ co vracet.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner