Andrej Babiš má dnes velký den a možná se cítí jako hvězda mezinárodní politiky. Míří do Bílého domu, čímž samozřejmě získává náskok před zhrzeným Milošem Zemanem, možná už navěky. Právě dnes (středa) ale list The Guardian zveřejnil článek, kde rozsáhle osobu premiéra rozebírají a (mírně řečeno) vůbec mu nelichotí.
Text začíná srovnáním s Donaldem Trumpem, který je „miliardářský politik- businessman… který se stal nejmocnějším mužem ve své zemi na vlně nacionalistického sentimentu. Je vyšetřován za údajné případy zneužívání, které se týkají jeho obchodního impéria a na to reagoval tak, že on sám je obětí politického honu na čarodějnice.“ Jak se dále v článku uvádí, Trump velmi osobně „napadl hlavního vyšetřovatele svého případu“ a podle kritiků se snaží bránit vyšetřování. Zkoumá se i role, jakou sehrály v jeho kauzách vlastní děti.
A pak se hned uvádí, že tento popis se hodí i na Andreje Babiše.
„Babiš je úspěšným magnátem a druhým nejbohatším mužem v České republice, ale jeho způsobilost k zastávání úřadu byla zpochybněna obviněními, že podvodně získal finanční prostředky Evropské unie pro své podnikatelské impérium a je ve velkém střetu zájmů.“
Babiš a Trump mají podle autora (Robert Tait) společné vzbuzování antiimigračních nálad. Oficiálně se setkání Babiše s Trumpem bude týkat společných strategických zájmů, jako je český příspěvek k NATO a obchodování s Čínou a Trump je zřejmě spokojen s nedávným Babišovým rozhodnutím Babiše ohledně zákazu čínských mobilních telefonů Huawei ve vládních úřadech kvůli obavám z krádeží dat.
Článek cituje i české komentátory, kteří soudí, že Babiš jistě zná jazyky, mluví anglicky, německy a francouzsky a zatímco Trump připomíná gangstera, Babiš si umí své právní záležitosti spravovat lépe (Michal Musil, Reportér).
Babiš si také přes všechna obvinění umí zachovat vysokou podporu části veřejnosti a to i poté, co jeho syn prohlásil, že byl unesen na Krym, aby nemohl vypovídat na policii o počinech svého otce. Babiše by snad mohla zbrzdit jen ekonomická recese, ale zatím mnoha lidem nevadí ani jeho „nedokonalá čeština“.
Babiš také kompenzoval nedostatek politické agendy tím, že z ANO udělal stranu pro všechny, která se vyhýbá nějaké definovatelné ideologii a odvolává na průřez celou společností. Starší občané byli uspokojeni vyššími důchody a velkými slevami na veřejnou dopravu, zatímco bezplatné jídlo ve školách mělo získat rodiče s dětmi ve školním věku. Tato politika umožnila ANO přilákat voliče od sociálních demokratů a komunistů.
Autor také cituje politologa Jiřího Pehe, který Babišův styl označuje za „oligarchický populismus“, který se odlišuje od ideologičtější verze, kterou představují politici jiných východoevropských a bývalých komunistických států, jmenovitě maďarského premiéra Viktora Orbána a Jarosława Kaczyńského, vůdce polské vládnoucí strany PiS. Babiš předvádí centrističtější kurs vůči EU a to navzdory neshodám o migraci. „Důvody mohou být pragmatické, primárně řízené Babišovými obchodními zájmy, spíše než jakýmkoli zásadním odhodláním k demokracii a právnímu státu, které jsou základními hodnotami EU.“
Zmiňuje se také, že GIBS (Generální inspekce bezpečnostních sborů) začala vyšetřovat Pavla Nevtípila, který je shodou okolností hlavním vyšetřovatelem kauzy Babišových dotací. Zmíněny jsou také změny na krajském úřadě, kde by se měly Babišovy záležitosti vyšetřovat. Typické je, že Babišovi se nedá nic přímo dokázat a on sám si dává pozor, aby postupoval jen krok za krokem.
Tolik zatím ze zahraničního tisku. Babišovi nějaká načasovaná kampaň ale náladu jistě nepokazí.